statystyki

Podatki: Ciężar dowodu spoczywa na przedsiębiorcy

autor: Jakub Pawłowski05.07.2016, 20:00
Pieniądze

Sprawa dotyczyła przedsiębiorcy, który zajmował się produkcją opakowań drewnianych, palet i innych wyrobów tartacznych.źródło: ShutterStock

Organy podatkowe nie mają obowiązku szacować wartości wydatków podatnika, w sytuacji gdy ten nie wywiązał się ze swoich obowiązków i nie udokumentował odpowiednio poniesionych kosztów – przypomniał NSA.

Sprawa dotyczyła przedsiębiorcy, który zajmował się produkcją opakowań drewnianych, palet i innych wyrobów tartacznych. Rzekomo nabył on w 2009 r. surowiec drzewny na potrzeby swojej działalności. Nie był jednak w stanie przedstawić żadnego dowodu potwierdzającego ten zakup. Dyrektor urzędu kontroli skarbowej uznał zatem, że podatnik zawyżył koszt uzyskania przychodu o blisko 1,8 mln zł.

Mężczyzna odwołał się od tej decyzji. Przede wszystkim zarzucał urzędnikom, że nie oszacowali wysokości poniesionych przez niego kosztów na zakup drewna.

Dyrektor izby skarbowej nie zgodził się jednak z podatnikiem, że w tej sytuacji to na organach spoczywał obowiązek oszacowania spornych wydatków. Podkreślił, że to podatnik ma obowiązek przedstawienia dokumentów, które potwierdzają dokonane zakupy. Nie muszą to być przy tym koniecznie faktury, bo ich brak nie wyklucza jeszcze możliwości zaliczenia poniesionego wydatku do kosztów.


Pozostało 53% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane