statystyki

Zaświadczenia o niezaleganiu z podatkami: Fiskus najpierw potwierdza, a potem zaprzecza

autor: Łukasz Zalewski12.05.2016, 07:13; Aktualizacja: 12.05.2016, 08:10
O problemie poinformował naszą redakcję jeden z czytelników. Pod koniec 2014 r. starał się o kredyt hipoteczny.

O problemie poinformował naszą redakcję jeden z czytelników. Pod koniec 2014 r. starał się o kredyt hipoteczny.źródło: ShutterStock

Zaświadczenie o niezaleganiu z podatkami jest ważne, nawet jeśli urząd skarbowy wystawi tytuł wykonawczy dotyczący zaległości za objęty nim okres. – Niestety, w praktyce sytuacje, gdy urząd wydaje zaświadczenie o niezaleganiu z podatkami, a następnie wystawia tytuł egzekucyjny, zdarzają się dość często – potwierdza Adam Stanach z kancelarii TAX-US Podatki Doradztwo Zbigniew Błaszczyk.

O problemie poinformował naszą redakcję jeden z czytelników. Pod koniec 2014 r. starał się o kredyt hipoteczny. Bank zażądał od niego zaświadczenia o niezaleganiu z podatkami. Czytelnik wystąpił więc o jego wydanie do Urzędu Skarbowego Warszawa-Mokotów. Urząd sprawdził rozliczenia za pięć lat wstecz. Okazało się, że przez kilka miesięcy czytelnik podlegał pod Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście. Urzędy wymieniły się więc informacjami, po czym urząd z Mokotowa wystawił zaświadczenie, że czytelnik nie zalega z daninami. Ostatnio jednak otrzymał z urzędu ze Śródmieścia tytuł egzekucyjny, z którego wynikało, że za I półrocze 2012 r. ma zaległość w wysokości 2 tys. zł.

Potrzebny przeciwdowód

Teoretycznie sprawa z zaświadczeniem o niezaleganiu w podatkach jest prosta.

– Jest to dokument urzędowy, zgodnie z art. 194 ordynacji podatkowej. Istnieje więc domniemanie zgodności z prawdą tego, co zostało w nim stwierdzone – wyjaśnia Adam Stanach.


Pozostało jeszcze 68% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane