statystyki

Paragon dla tajemniczego klienta nie obniży przychodu

autor: Mariusz Szulc12.05.2016, 16:00
Firma chciała zaliczyć kwoty wydane na zakupy do kosztów podatkowych.

Firma chciała zaliczyć kwoty wydane na zakupy do kosztów podatkowych.źródło: ShutterStock

Dokument, na którym nie zostanie wskazany nabywca towaru lub usługi, nie jest podstawą do zaliczenia wydatków do kosztów podatkowych – wyjaśnił dyrektor katowickiej izby. Pytanie zadała firma zajmująca się badaniem rynku, która postanowiła rozszerzyć ofertę o usługi świadczone przez tajemniczego klienta. Miały one polegać na odwiedzinach punktów sprzedaży przez pracowników firmy i ocenie jakości obsługi.

W większości przypadków mieliby oni kupować towary i usługi tańsze niż 450 zł. Transakcje byłyby potwierdzane paragonami, bo wystawienie faktury mogłoby się wiązać z ujawnieniem danych pracowników i rozszyfrowaniem przez sprzedawców, że są to tajemniczy klienci.

Firma chciała zaliczyć kwoty wydane na zakupy do kosztów podatkowych. Sądziła, że prawidłowo je udokumentowała. Paragony spełnią bowiem definicję dowodu księgowego zgodnie z art. 21 ustawy o rachunkowości i mogą być uznane także za fakturę uproszczoną w świetle art. 106e ust. 5 pkt 3 ustawy o VAT. Przepis ten pozwala na wystawienie takiego dokumentu, gdy kwota sprzedaży jest niższa niż 450 zł albo 100 euro.

Wprawdzie w tym wypadku firma – jak sama przyznała – nie mogłaby odliczyć podatku naliczonego (brak NIP nabywcy), ale – jak sądziła – nie wyklucza to możliwości uznania paragonu za fakturę uproszczoną. W takiej sytuacji nieodliczony VAT byłby kosztem uzyskania przychodu, zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 46 lit. a ustawy o CIT, podobnie jak i cena netto – argumentowała firma.


Pozostało 32% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • krzywa(2016-05-12 20:05) Zgłoś naruszenie 00

    Taaa.. tylko, że zakupy realizowane przez tajemniczych klientów są ponoszone przez tychże w ramach zakupów prywatnych, a firmy zlecające audyt wynagradzają badanie na podstawie umów o dzieło i nigdy nie zwracają poniesionych kosztów.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane