statystyki

Patologie w akcyzie to kolejny problem dla państwa. Winny węgierski spirytus

autor: Łukasz Zalewski12.05.2016, 07:13; Aktualizacja: 12.05.2016, 08:14
podatki, formularz, kalkulator

Eksperci i branże postulują więc zmiany w prawie.źródło: ShutterStock

Budżet traci na akcyzie od papierosów 3 mld zł rocznie, od alkoholu – 2 mld zł, a od paliw – 1,5 mld zł. Luka w tym podatku wynosi więc 6,5 mld zł rocznie. Po odniesieniu tych strat do liczby podatników akcyzy (ok. 2 tys.) okazuje się, że jest to znacznie gorszy wynik dla państwa niż w VAT (gdzie jest ok. 2 mln podatników, a luka wynosi ok. 50 mld zł) – wskazywał Szymon Parulski, doradca podatkowy z kancelarii Parulski i Wspólnicy podczas wczorajszej konferencji „Efektywna walka z szarą strefą w akcyzie – 2017 r.”.

Wyjaśnił, że straty w akcyzie nie są jednak spowodowane wyłudzeniami podatku, tak jak ma to miejsce w VAT. Działają tu inne mechanizmy. Po pierwsze, papierosy i alkohol są produkowane nielegalnie na terenie kraju. Po drugie, przestępcy przemycają te produkty z innych krajów i sprzedają np. na bazarach (patrz DGP nr 74/2016).

– Mało kto z kupujących zdaje sobie sprawę z tego, że popularne nalewki, bimber czy śliwowica sprzedawane na bazarach bez banderoli, bazują na odkażonym spirytusie sprowadzanym z Węgier – mówili uczestnicy konferencji. Jest on sprowadzany jako całkowicie skażony i zgodnie z obecnie obowiązującymi regulacjami nie podlega kontroli celnej.

Na procederze odkażania w Polsce i wprowadzania do obrotu traci nie tylko budżet państwa. Taki bimber jest również niebezpieczny dla zdrowia ludzi, ponieważ zawiera niewyczuwalne w smaku substancje chemiczne.


Pozostało jeszcze 40% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • P.Zalewski co pan za bzdury piszesz,kto by chciał.(2016-05-15 17:49) Zgłoś naruszenie 10

    z przemytników odkarzać hektolitry spirytusu.Spirytus o nazwie "ślepotka"jest rozprowadzany po melinach już 25 lat,ktoś na górze czerpie z tego potężne pieniądze a budżet na tym traci.Albo nałożyć wysoką akcyzę na ten spiryt,albo nałożyć wysokie grzywne na meliniarzy którzy wytruwają już i tak upadłe społeczeństwo,przez to draństwo i służba zdrowia ponosi wysokie koszty leczenia tzw."szuraków" z nazwy szurania się na sztywnych nogach gdyż to wyniszcza układ nerwowy.Nikt z ty nic nie robi.Poprostu żle !!!!!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane