statystyki

Patologie w akcyzie to kolejny problem dla państwa. Winny węgierski spirytus

autor: Łukasz Zalewski12.05.2016, 07:13; Aktualizacja: 12.05.2016, 08:14
podatki, formularz, kalkulator

Eksperci i branże postulują więc zmiany w prawie.źródło: ShutterStock

Budżet traci na akcyzie od papierosów 3 mld zł rocznie, od alkoholu – 2 mld zł, a od paliw – 1,5 mld zł. Luka w tym podatku wynosi więc 6,5 mld zł rocznie. Po odniesieniu tych strat do liczby podatników akcyzy (ok. 2 tys.) okazuje się, że jest to znacznie gorszy wynik dla państwa niż w VAT (gdzie jest ok. 2 mln podatników, a luka wynosi ok. 50 mld zł) – wskazywał Szymon Parulski, doradca podatkowy z kancelarii Parulski i Wspólnicy podczas wczorajszej konferencji „Efektywna walka z szarą strefą w akcyzie – 2017 r.”.

Wyjaśnił, że straty w akcyzie nie są jednak spowodowane wyłudzeniami podatku, tak jak ma to miejsce w VAT. Działają tu inne mechanizmy. Po pierwsze, papierosy i alkohol są produkowane nielegalnie na terenie kraju. Po drugie, przestępcy przemycają te produkty z innych krajów i sprzedają np. na bazarach (patrz DGP nr 74/2016).

– Mało kto z kupujących zdaje sobie sprawę z tego, że popularne nalewki, bimber czy śliwowica sprzedawane na bazarach bez banderoli, bazują na odkażonym spirytusie sprowadzanym z Węgier – mówili uczestnicy konferencji. Jest on sprowadzany jako całkowicie skażony i zgodnie z obecnie obowiązującymi regulacjami nie podlega kontroli celnej.

Na procederze odkażania w Polsce i wprowadzania do obrotu traci nie tylko budżet państwa. Taki bimber jest również niebezpieczny dla zdrowia ludzi, ponieważ zawiera niewyczuwalne w smaku substancje chemiczne.


Pozostało 40% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • P.Zalewski co pan za bzdury piszesz,kto by chciał.(2016-05-15 17:49) Zgłoś naruszenie 10

    z przemytników odkarzać hektolitry spirytusu.Spirytus o nazwie "ślepotka"jest rozprowadzany po melinach już 25 lat,ktoś na górze czerpie z tego potężne pieniądze a budżet na tym traci.Albo nałożyć wysoką akcyzę na ten spiryt,albo nałożyć wysokie grzywne na meliniarzy którzy wytruwają już i tak upadłe społeczeństwo,przez to draństwo i służba zdrowia ponosi wysokie koszty leczenia tzw."szuraków" z nazwy szurania się na sztywnych nogach gdyż to wyniszcza układ nerwowy.Nikt z ty nic nie robi.Poprostu żle !!!!!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane