statystyki

Za parking w galerii należy się podatek od nieruchomości

autor: Patrycja Dudek12.05.2016, 07:17; Aktualizacja: 12.05.2016, 08:15
podatki-PIT-kredyt

Podatnicy często nie płacą podatku od otwartych parkingów znajdujących się w podziemiach biurowców czy centrów handlowych.źródło: ShutterStock

Budowa podziemnych garaży nie pozwala na optymalizację rozliczeń podatkowych – orzekł NSA. Firmy przegrywają spory o opodatkowanie parkingów, które nie mają zamykanych wjazdów, a nawet ścian. Wczoraj zapadł kolejny wyrok, który potwierdza, że powinny one podlegać takim samym stawkom jak budynki związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Spory biorą się z tego, że zgodnie z ustawą o podatkach i opłatach lokalnych (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 849 ze zm.) budynkiem jest obiekt trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród oraz posiadający fundamenty i dach (art. 1a ust. 1 pkt 1 tej ustawy). Jego powierzchnia użytkowa powinna zaś być mierzona po zewnętrznym obrysie ścian.

Podatnicy często nie płacą podatku od otwartych parkingów znajdujących się w podziemiach biurowców czy centrów handlowych. Twierdzą, że ze względu na brak szczelnego otoczenia ścianami nie są one budynkami. Nie są też budowlami, bo mieszczą się w ramach budynku (np. galerii).

NSA konsekwentnie orzeka jednak, że podziemne parkingi wcale nie muszą mieć wszystkich ścian i zamykanych wjazdów, żeby podatek od nieruchomości był należny. Wystarczy, że mieszczą się w bryle budynku.


Pozostało 52% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane