statystyki

Za parking w galerii należy się podatek od nieruchomości

autor: Patrycja Dudek12.05.2016, 07:17; Aktualizacja: 12.05.2016, 08:15
podatki-PIT-kredyt

Podatnicy często nie płacą podatku od otwartych parkingów znajdujących się w podziemiach biurowców czy centrów handlowych.źródło: ShutterStock

Budowa podziemnych garaży nie pozwala na optymalizację rozliczeń podatkowych – orzekł NSA. Firmy przegrywają spory o opodatkowanie parkingów, które nie mają zamykanych wjazdów, a nawet ścian. Wczoraj zapadł kolejny wyrok, który potwierdza, że powinny one podlegać takim samym stawkom jak budynki związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Spory biorą się z tego, że zgodnie z ustawą o podatkach i opłatach lokalnych (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 849 ze zm.) budynkiem jest obiekt trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród oraz posiadający fundamenty i dach (art. 1a ust. 1 pkt 1 tej ustawy). Jego powierzchnia użytkowa powinna zaś być mierzona po zewnętrznym obrysie ścian.

Podatnicy często nie płacą podatku od otwartych parkingów znajdujących się w podziemiach biurowców czy centrów handlowych. Twierdzą, że ze względu na brak szczelnego otoczenia ścianami nie są one budynkami. Nie są też budowlami, bo mieszczą się w ramach budynku (np. galerii).

NSA konsekwentnie orzeka jednak, że podziemne parkingi wcale nie muszą mieć wszystkich ścian i zamykanych wjazdów, żeby podatek od nieruchomości był należny. Wystarczy, że mieszczą się w bryle budynku.


Pozostało jeszcze 52% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane