Błąd rachunkowy nie wywołuje skutków w podatkach

autor: Patrycja Dudek11.05.2016, 19:00
Podatki

Przychód podatkowy powstaje wtedy, gdy ustaje przyczyna, dla której odpis aktualizujący wartość należności został utworzony.źródło: ShutterStock

Przychód powstaje z chwilą ustania przyczyny, dla której dokonano odpisu aktualizacyjnego, a nie z chwilą jego rozwiązania i zaliczenia do pozostałych przychodów operacyjnych – orzekł NSA.

Wątpliwości dotyczyły art. 12 ust. 1 pkt 4e ustawy o CIT. Zgodnie z nim przychodem jest równowartość odpisów aktualizujących wartość należności, uprzednio zaliczonych do kosztów podatkowych, jeżeli ustaną przyczyny, dla których dokonano tych odpisów.

Chodziło o spółkę, która wykonała roboty budowlane na rzecz spółdzielni, wystawiła fakturę i ujęła przychód. Problem polegał na tym, że spółdzielnia nie miała jej jak zapłacić. Spółka uprawdopodobniła nieściągalność wierzytelności i utworzony w związku z tym odpis aktualizujący zaliczyła do kosztów podatkowych (zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 26a ustawy o CIT).

W 2003 r. spółdzielnia spłaciła jednak część nieściągalnej wierzytelności, przenosząc na spółkę własność nieruchomości. W związku z tym firma powinna była rozwiązać odpis aktualizujący i ująć go w przychodach za 2003 r. Księgowa jednak tego nie zrobiła, tylko wyksięgowała odpis aktualizujący, ujmując go na przychodach przyszłych okresów. Nie rozliczyła też przychodu w deklaracji CIT za 2003 r.


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane