statystyki

Podatek od nieruchomości. Sądy rozstrzygają wątpliwości podatników

autor: Wojciech Pławiak09.05.2016, 11:20; Aktualizacja: 09.05.2016, 11:30
nieruchomość

Powierzchnia użytkowa budynków stanowi podstawę ich opodatkowaniaźródło: ShutterStock

Do końca 2015 r. podatnicy posiadający majątek nieruchomy (budynki, budowle, ale także grunty) niewykorzystywane w działalności gospodarczej oraz pozostający w złym stanie technicznym mieli możliwość płacenia podatku w niższej wysokości. Wprawdzie od 2016 r. możliwość ta została praktycznie wyeliminowana (odnosić się będzie wyłącznie do budynków i budowli i tylko, jeśli została wydana decyzja o nakazie rozbiórki), lecz kwestia pozostaje aktualna w odniesieniu do rozliczeń przeszłych, jeszcze nieprzedawnionych.

Wątpliwości dotyczące względów technicznych

Przepis umożliwiający obniżenie ciężaru podatkowego od obiektów niewykorzystywanych w działalności niewątpliwie pozbawiony jest precyzji i przez to budził szereg wątpliwości w praktyce. Warunek został sformułowany w ten sposób, że obiekt nie może być wykorzystywany ze względów technicznych. Nie wyjaśniono przy tym, na czym owe względy techniczne mają polegać.

Niewątpliwie przyczyną niewykorzystania obiektu może być jego stan techniczny, wady konstrukcyjne – w tym znaczeniu zawalony komin lub ubytki dachu czy ścian budynku powodują, że ze względów technicznych obiekty nie mogą być wykorzystywane w działalności. Względy techniczne mogą również dotyczyć wad nie tkwiących w konstrukcji budynku, ale w zapewnieniu możliwości korzystania z tego obiektu, poprzez doprowadzenie mediów, podłączenie do koniecznych instalacji itp.

Z przepisu nie wynika także, że zastosowanie obniżonej stawki (ew. wyłączenia w przypadku budowli) jest uzależnione od przyczyn zaistnienia względów technicznych. Nie powinno mieć znaczenia, czy względy techniczne miały charakter zewnętrzny, czy są wynikiem np. zaniedbań po stronie przedsiębiorcy. Przepis nie wskazuje także, czy przyczyny techniczne muszą mieć charakter trwały, czy możliwe jest przywrócenie stanu niewadliwego. Takie zastrzeżenie w praktyce eliminowałoby stosowanie przepisu, gdyż każdy obiekt można w ostateczności przywrócić do pierwotnego stanu – kwestią problematyczną jest natomiast koszt takiego przedsięwzięcia.

Sądy orzekały w tym zakresie także w ostatnim czasie rozbieżnie, o czym świadczą przywołane poniżej wyroki wydane w okresie kilku miesięcy.

Co na to sąd

Stan techniczny winien być tego rodzaju, że w zasadzie wyklucza przywrócenie budynkom cech użyteczności.


Pozostało 91% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane