statystyki

Zapłata i faktura nie decydują o momencie powstania przychodu

autor: Łukasz Zalewski01.06.2016, 06:53; Aktualizacja: 01.06.2016, 07:33
Spółka chciała wiedzieć, czy prawidłowo rozlicza przychód z wystawionej faktury w okresach miesięcznych

Spółka chciała wiedzieć, czy prawidłowo rozlicza przychód z wystawionej faktury w okresach miesięcznychźródło: ShutterStock

Przychody z usług ciągłych, takich jak np. archiwizacja dokumentów, można rozliczać w okresach miesięcznych, kwartalnych lub rocznych, nawet jeśli zapłata następuje z góry za cały okres – orzekł NSA.

Sprawa dotyczyła spółki, która zajmuje się archiwizacją i przechowywaniem dokumentów (m.in. kategorii B-5) podmiotów postawionych w stan upadłości i likwidacji (okres ich przechowywania wynosi 5 lat). Spółka podpisuje z takimi przedsiębiorstwami umowy i sporządza protokoły zdawczo-odbiorcze z przejmowanych akt. W umowach ustala, że usługa będzie rozliczana w okresach miesięcznych przez 5 lat, zgodnie z art. 12 ust. 3c ustawy o CIT. Do swoich przychodów bieżących dolicza więc co miesiąc 1/60 kwoty wynikającej z faktury dotyczącej przyjęcia na przechowanie dokumentów. Wystawia też kontrahentowi fakturę VAT, a cena za usługę jest płatna z góry za cały 5-letni okres.

Spółka chciała wiedzieć, czy prawidłowo rozlicza przychód z wystawionej faktury w okresach miesięcznych. Uważała ona, że ma takie prawo. Wyjaśniła, że rozliczenie w okresach rozliczeniowych, o którym mowa w art. 12 ust. 3c ustawy o CIT, nie polega na zapłacie czy uregulowaniu płatności za kolejne okresy rozliczeniowe.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane