statystyki

Błąd rachunkowy nie wywołuje skutków w podatkach

autor: Patrycja Dudek11.05.2016, 19:00
Podatki

Przychód podatkowy powstaje wtedy, gdy ustaje przyczyna, dla której odpis aktualizujący wartość należności został utworzony.źródło: ShutterStock

Przychód powstaje z chwilą ustania przyczyny, dla której dokonano odpisu aktualizacyjnego, a nie z chwilą jego rozwiązania i zaliczenia do pozostałych przychodów operacyjnych – orzekł NSA.

Wątpliwości dotyczyły art. 12 ust. 1 pkt 4e ustawy o CIT. Zgodnie z nim przychodem jest równowartość odpisów aktualizujących wartość należności, uprzednio zaliczonych do kosztów podatkowych, jeżeli ustaną przyczyny, dla których dokonano tych odpisów.

Chodziło o spółkę, która wykonała roboty budowlane na rzecz spółdzielni, wystawiła fakturę i ujęła przychód. Problem polegał na tym, że spółdzielnia nie miała jej jak zapłacić. Spółka uprawdopodobniła nieściągalność wierzytelności i utworzony w związku z tym odpis aktualizujący zaliczyła do kosztów podatkowych (zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 26a ustawy o CIT).

W 2003 r. spółdzielnia spłaciła jednak część nieściągalnej wierzytelności, przenosząc na spółkę własność nieruchomości. W związku z tym firma powinna była rozwiązać odpis aktualizujący i ująć go w przychodach za 2003 r. Księgowa jednak tego nie zrobiła, tylko wyksięgowała odpis aktualizujący, ujmując go na przychodach przyszłych okresów. Nie rozliczyła też przychodu w deklaracji CIT za 2003 r.


Pozostało jeszcze 67% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane