statystyki

Oświadczenie w deklaracji nie działa wstecz

autor: Agnieszka Pokojska16.05.2016, 18:00
podatki-PIT-kredyt

Zdaniem TK cechą charakterystyczną i podstawową VAT jest działanie na zasadzie naliczenie – odliczenieźródło: ShutterStock

To podatnik co do zasady decyduje o sposobie rozliczenia nadwyżki podatku naliczonego nad należnym, a swoją wolę uwidacznia w składanych deklaracjach – wyjaśnił Trybunał Konstytucyjny. Z tego powodu odmówił rozpatrzenia skargi konstytucyjnej.

Złożyła ją spółka, która w 2011 r. rozliczała się z VAT kwartalnie.

Rok później złożyła korekty, z których wynikało, że należy jej się zwrot podatku wynikający z nadwyżki podatku naliczonego nad należnym. Problem polegał na tym, że korekty te złożyła za poszczególne miesiące.

Na tej podstawie dyrektor urzędu kontroli skarbowej uznał w 2013 r., że spółka zrezygnowała wtedy z kwartalnego rozliczania VAT i w związku z tym powinna była rozliczać się miesięcznie. Ponieważ tego nie robiła, urząd nakazał jej zapłacić odsetki za zwłokę od nieuregulowanego w terminie podatku za poszczególne miesiące 2011 r.

Spółka usiłowała kwestionować miesięczne rozliczenia, ale zarówno dyrektor izby skarbowej, jak i sądy administracyjne uznały, że jej zarzuty były spóźnione, bo wydane decyzje już się uprawomocniły.


Pozostało jeszcze 67% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane