statystyki

Oświadczenie w deklaracji nie działa wstecz

autor: Agnieszka Pokojska16.05.2016, 18:00
podatki-PIT-kredyt

Zdaniem TK cechą charakterystyczną i podstawową VAT jest działanie na zasadzie naliczenie – odliczenieźródło: ShutterStock

To podatnik co do zasady decyduje o sposobie rozliczenia nadwyżki podatku naliczonego nad należnym, a swoją wolę uwidacznia w składanych deklaracjach – wyjaśnił Trybunał Konstytucyjny. Z tego powodu odmówił rozpatrzenia skargi konstytucyjnej.

Złożyła ją spółka, która w 2011 r. rozliczała się z VAT kwartalnie.

Rok później złożyła korekty, z których wynikało, że należy jej się zwrot podatku wynikający z nadwyżki podatku naliczonego nad należnym. Problem polegał na tym, że korekty te złożyła za poszczególne miesiące.

Na tej podstawie dyrektor urzędu kontroli skarbowej uznał w 2013 r., że spółka zrezygnowała wtedy z kwartalnego rozliczania VAT i w związku z tym powinna była rozliczać się miesięcznie. Ponieważ tego nie robiła, urząd nakazał jej zapłacić odsetki za zwłokę od nieuregulowanego w terminie podatku za poszczególne miesiące 2011 r.

Spółka usiłowała kwestionować miesięczne rozliczenia, ale zarówno dyrektor izby skarbowej, jak i sądy administracyjne uznały, że jej zarzuty były spóźnione, bo wydane decyzje już się uprawomocniły.


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane