statystyki

Dział spadku bez znaczenia dla PIT. Istotne jest jego otwarcie

autor: Łukasz Zalewski19.04.2016, 08:00; Aktualizacja: 19.04.2016, 09:11
Prawo

Spór sprowadzał się do rozstrzygnięcia, czy przychód z tego zbycia jest opodatkowany PIT.źródło: ShutterStock

Jeśli podatnik odziedziczył udział w nieruchomości, a w wyniku działu spadku nabył kolejną część, to przy sprzedaży musi wziąć pod uwagę, dla celów podatkowych, jedynie datę otwarcia spadku – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny

Sprawa dotyczyła podatnika, który wraz z matką i siostrą odziedziczył nieruchomości wchodzące w skład gospodarstwa rolnego po zmarłym w 1964 r. ojcu. Następnie, w 1980 r. matka przekazała mu swój udział w nieruchomościach i od tego czasu podatnik prowadził gospodarstwo. W 2008 r., w wyniku działu spadku, nabył udziały od siostry. Cztery lata później wydzielił działkę z posiadanych gruntów i ją sprzedał.

Spór sprowadzał się do rozstrzygnięcia, czy przychód z tego zbycia jest opodatkowany PIT. Podatnik sądził, że sprzedaż nieruchomości otrzymanej w wyniku działu spadku nie podlega opodatkowaniu, bo zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT, jeśli nastąpi po upływie pięciu lat od nabycia, to nie jest opodatkowana. W tym wypadku termin ten należy liczyć od dnia śmierci ojca – uważał podatnik.

Innego zdania był dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach. Wyjaśnił, że skarżący w 1964 r. nabył swój udział w nieruchomości, w 1980 r. – udział matki, a w 2008 r. udział siostry. W związku z tym musi on zapłacić PIT od tej części dochodu ze sprzedaży, która odpowiada udziałowi nabytemu od siostry, na podstawie umowy o zniesieniu współwłasności – stwierdził fiskus.


Pozostało jeszcze 57% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane