statystyki

Transakcja zamiany nie zawsze z PCC

autor: Agnieszka Pokojska01.04.2016, 17:00
pieniądze

Spółka sądziła, że umowa zamiany podlega w Polsce opodatkowaniu VAT.źródło: ShutterStock

Podatek od czynności cywilnoprawnych jest tylko od tej części transakcji zamiany, która nie jest objęta ustawą o VAT – stwierdził dyrektor katowickiej izby.

Chodziło o spółkę (polskiego rezydenta podatkowego), która chce finansować swoją działalności ze środków pozyskanych ze sprzedaży wierzytelności przed ich terminem płatności. Takie zbycie nie jest możliwe w przypadku wierzytelności od kontrahentów z Arabii Saudyjskiej. Dlatego spółka, zamiast je sprzedać, zamierzała je oddać w zamian za towary (magazynowane poza terytorium UE, które nie będą przemieszczane w związku z tą transakcją). W tym celu planowała podpisać umowę zamiany z podmiotem holenderskim. Spółka wyjaśniła, że prawa majątkowe będące przedmiotem zamiany są wykonywane w Polsce, bo wierzytelności od kontrahentów z Arabii Saudyjskiej są spłacane na krajowy rachunek bankowy.

Spółka sądziła, że umowa zamiany podlega w Polsce opodatkowaniu VAT. Miejscem świadczonych usług zbycia wierzytelności jest bowiem Polska i to polska spółka będzie zobowiązana do rozliczenia VAT. Skoro więc zapłaci VAT, to nie musi odprowadzać podatku od czynności cywilnoprawnych.


Pozostało jeszcze 48% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane