statystyki

PIT: Odwołanie darowizny jest nieodpłatną formą nabycia

autor: Agnieszka Pokojska16.03.2016, 19:00
Nie  zawsze trzeba zapłacić PIT od pełnej wysokości przychodu.

Nie zawsze trzeba zapłacić PIT od pełnej wysokości przychodu.

Dwa lata temu podarowałem córce mieszkanie, które kupiłem w 2006 r. – pisze pan Kazimierz. – Córka okazała się jednak niewdzięczna, dlatego odwołałem darowiznę. Teraz chciałbym sprzedać nieruchomość. Czy w związku z tym, że od zakupu minęło już pięć lat, nie zapłacę PIT – pyta czytelnik.

Niestety, żeby nie płacić PIT, trzeba będzie jeszcze poczekać. Z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT wynika, że jeżeli od nabycia nieruchomości, jej części, udziału, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu lub prawa wieczystego użytkowania gruntów nie upłynęło pięć lat, to powstaje przychód z ich odpłatnego zbycia.

W przypadku pana Kazimierza nie minął jeszcze ten okres. Nie ma tu bowiem znaczenia data kupna mieszkania (2006 r.) – ale data nabycia, czyli odwołania darowizny. Potwierdzają to m.in. interpretacje dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 12 stycznia 2016 r. (nr ITPB2/415-942/15/BK) oraz z 22 października 2015 r. (nr ITPB2/4511-785/15/RS). Organy, powołując się na kodeks cywilny, twierdzą, że odwołanie darowizny wiąże się z ponownym przeniesieniem na darczyńcę własności darowanej rzeczy. A skoro jest to ponowne nabycie, to kosztu zakupu darowanej później rzeczy nie można rozliczyć podatkowo.

Nie oznacza to jednak, że zawsze trzeba zapłacić PIT od pełnej wysokości przychodu – można bowiem odliczyć pewne koszty albo skorzystać z ulgi, o której mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT (patrz opinia eksperta).


Pozostało jeszcze 72% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane