statystyki

PIT: Odwołanie darowizny jest nieodpłatną formą nabycia

autor: Agnieszka Pokojska16.03.2016, 19:00
Nie  zawsze trzeba zapłacić PIT od pełnej wysokości przychodu.

Nie zawsze trzeba zapłacić PIT od pełnej wysokości przychodu.

Dwa lata temu podarowałem córce mieszkanie, które kupiłem w 2006 r. – pisze pan Kazimierz. – Córka okazała się jednak niewdzięczna, dlatego odwołałem darowiznę. Teraz chciałbym sprzedać nieruchomość. Czy w związku z tym, że od zakupu minęło już pięć lat, nie zapłacę PIT – pyta czytelnik.

Niestety, żeby nie płacić PIT, trzeba będzie jeszcze poczekać. Z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT wynika, że jeżeli od nabycia nieruchomości, jej części, udziału, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu lub prawa wieczystego użytkowania gruntów nie upłynęło pięć lat, to powstaje przychód z ich odpłatnego zbycia.

W przypadku pana Kazimierza nie minął jeszcze ten okres. Nie ma tu bowiem znaczenia data kupna mieszkania (2006 r.) – ale data nabycia, czyli odwołania darowizny. Potwierdzają to m.in. interpretacje dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 12 stycznia 2016 r. (nr ITPB2/415-942/15/BK) oraz z 22 października 2015 r. (nr ITPB2/4511-785/15/RS). Organy, powołując się na kodeks cywilny, twierdzą, że odwołanie darowizny wiąże się z ponownym przeniesieniem na darczyńcę własności darowanej rzeczy. A skoro jest to ponowne nabycie, to kosztu zakupu darowanej później rzeczy nie można rozliczyć podatkowo.

Nie oznacza to jednak, że zawsze trzeba zapłacić PIT od pełnej wysokości przychodu – można bowiem odliczyć pewne koszty albo skorzystać z ulgi, o której mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT (patrz opinia eksperta).


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane