statystyki

Podatek od spadków i darowizn. Oto legalne sposoby na uniknięcie zapłaty

autor: Radosław Kowalski04.03.2016, 07:19; Aktualizacja: 04.03.2016, 08:10
Podatki

Większość z nas szczególną uwagę zwraca na podatki płacone co miesiąc, czy to bezpośrednie (takie jak PIT i CIT), czy pośrednie (podatek od towarów i usług, akcyza).źródło: ShutterStock

Nieprofesjonalny, incydentalny charakter podatku, a także życiowe okoliczności – czasem radosne (darowizna), a czasem smutne (śmierć bliskiej osoby) – sprawiają, że niekiedy w takich okolicznościach zapomina się o daninie od spadków i darowizn. Niesłusznie.

Większość z nas szczególną uwagę zwraca na podatki płacone co miesiąc, czy to bezpośrednie (takie jak PIT i CIT), czy pośrednie (podatek od towarów i usług, akcyza). Ale oprócz nich są jeszcze te, z którymi mamy znacznie rzadziej do czynienia, bywa że raz w roku, takie jak np. podatek od nieruchomości, rolny, leśny, od środków transportu, czy wręcz incydentalnie, jak np. podatek od czynności cywilnoprawnych czy podatek od spadków i darowizn. I właśnie ten ostatni jest przedmiotem dzisiejszej publikacji.

Niejednokrotnie okazuje się bowiem, że nieznajomość podstawowych zasad właściwych tej daninie może doprowadzić do powstania zaległości podatkowych i w efekcie przykrych finansowych implikacji, a czasami skutkować obowiązkiem zapłaty podatku, mimo że z łatwością i całkiem legalnie można byłoby go uniknąć.

Podatek od spadków i darowizn jest daniną o charakterze absolutnie niegospodarczym, związaną z nabyciem rzeczy lub praw majątkowych, ale tylko wtedy, gdy ma ono charakter nieodpłatny.

W efekcie, aby wystąpiła przesłanka do jego zastosowania, podatnik musi najpierw otrzymać coś bez wynagrodzenia, bez wzajemnego świadczenia. Jak stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 15 listopada 2015 r. (sygn. akt II FSK 970/10), „istota ekonomiczna podatku od spadków i darowizn tkwi w przyroście majątkowym podatnika, tj. we wzbogaceniu podatnika na skutek przejęcia majątku pod tytułem darmym, w wyniku powiązań osobistych i rodzinnych pomiędzy spadkobiercą a spadkodawcą”.


Pozostało jeszcze 65% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane