statystyki

Podatek od spadków i darowizn. Oto legalne sposoby na uniknięcie zapłaty

autor: Radosław Kowalski04.03.2016, 07:19; Aktualizacja: 04.03.2016, 08:10
Podatki

Większość z nas szczególną uwagę zwraca na podatki płacone co miesiąc, czy to bezpośrednie (takie jak PIT i CIT), czy pośrednie (podatek od towarów i usług, akcyza).źródło: ShutterStock

Nieprofesjonalny, incydentalny charakter podatku, a także życiowe okoliczności – czasem radosne (darowizna), a czasem smutne (śmierć bliskiej osoby) – sprawiają, że niekiedy w takich okolicznościach zapomina się o daninie od spadków i darowizn. Niesłusznie.

Większość z nas szczególną uwagę zwraca na podatki płacone co miesiąc, czy to bezpośrednie (takie jak PIT i CIT), czy pośrednie (podatek od towarów i usług, akcyza). Ale oprócz nich są jeszcze te, z którymi mamy znacznie rzadziej do czynienia, bywa że raz w roku, takie jak np. podatek od nieruchomości, rolny, leśny, od środków transportu, czy wręcz incydentalnie, jak np. podatek od czynności cywilnoprawnych czy podatek od spadków i darowizn. I właśnie ten ostatni jest przedmiotem dzisiejszej publikacji.

Niejednokrotnie okazuje się bowiem, że nieznajomość podstawowych zasad właściwych tej daninie może doprowadzić do powstania zaległości podatkowych i w efekcie przykrych finansowych implikacji, a czasami skutkować obowiązkiem zapłaty podatku, mimo że z łatwością i całkiem legalnie można byłoby go uniknąć.

Podatek od spadków i darowizn jest daniną o charakterze absolutnie niegospodarczym, związaną z nabyciem rzeczy lub praw majątkowych, ale tylko wtedy, gdy ma ono charakter nieodpłatny.

W efekcie, aby wystąpiła przesłanka do jego zastosowania, podatnik musi najpierw otrzymać coś bez wynagrodzenia, bez wzajemnego świadczenia. Jak stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 15 listopada 2015 r. (sygn. akt II FSK 970/10), „istota ekonomiczna podatku od spadków i darowizn tkwi w przyroście majątkowym podatnika, tj. we wzbogaceniu podatnika na skutek przejęcia majątku pod tytułem darmym, w wyniku powiązań osobistych i rodzinnych pomiędzy spadkobiercą a spadkodawcą”.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane