statystyki

Rolnicy sprzedadzą żywność bez podatku

autor: Mariusz Szulc20.04.2016, 17:00
rolnik

Rolnik nie zapłaci podatku, jeżeli sprzeda konsumentom żywność, która chociaż w połowie składać się będzie z produktów z własnej hodowli, uprawy, chowu.źródło: ShutterStock

Przychody ze sprzedaży wytworzonej we własnym gospodarstwie żywności będą – do wysokości 40 tys. zł – wolne od PIT. Po przekroczeniu tej kwoty będzie można wybrać ryczałtową stawkę 2 proc.

Zmienionych ma być też wiele przepisów weterynaryjnych. Wczoraj opublikowany został projekt nowelizacji w tym zakresie. W sumie ma dotyczyć 1,43 mln zł gospodarstw rolnych (a kosztować budżet państwa 8 mln zł rocznie).

Ma być to – jak tłumaczy Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi – odpowiedź na apele środowisk rolniczych o liberalizację zasad sprzedaży żywności na rzecz konsumentów. Wprawdzie już od początku 2016 r. rolnicy mogą płacić 2-proc. zryczałtowany PIT od przychodów ze sprzedaży własnych wyrobów wytworzonych we własnym gospodarstwie rolnym (np. chleba, dżemu), ale aby korzystać z preferencji, należy spełnić wiele dodatkowych warunków i uniknąć pułapek. Przepisy podatkowe są w praktyce martwe przez obecne regulacje weterynaryjne, o czym szczegółowo pisaliśmy w DGP 20/2016. Teraz jednak będzie łatwiej.


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • małogramotnyj.(2016-04-21 08:33) Zgłoś naruszenie 01

  A co z VAT-em ?. Przecież zakupy ( w tym np. energia) to VAt 23%, a sprzedaż półproduktów i zywności to 8%.. A zatem r"olnik" sprzeda za 40 tys zł. (należy przyypuszczać, iż kilkukrotnie więcej ),a w rozliczeniach VAT-u wykaże koszty owej produkcji wchodzące wszak do prowadzonego gospodarstwa. I otrzyma zwrot 15% różnicy wcale nie od ww. maksymalnej kwoty 40 tys zł. ale od całości kosztów związanych z wyprodukowanymi produktami. Nikt oczywiście nad tym nie jest w stanie zapanować albowiem nikt tym się nie zajmie i brak jest woli decydentów aby tym problemem się zajmować. Ale wiadomo kto będzie temu winien - wcale nie "pazerny, nadzwyczaj pazerny, rolnika kto ? Wiadomo kto pracownik "skarbówki" Wcale nie urzędnik a pracownik - urzędnik to tylko 6% SC.

  Odpowiedz
 • małogramotnyj.(2016-04-21 08:35) Zgłoś naruszenie 01

  A co z VAT-em ?. Przecież zakupy ( w tym np. energia) to VAt 23%, a sprzedaż półproduktów i zywności to 8%.. A zatem "rolnik" sprzeda za 40 tys zł. (należy przyypuszczać, iż kilkukrotnie więcej ),a w rozliczeniach VAT-u wykaże koszty owej produkcji wchodzące wszak do prowadzonego gospodarstwa. I otrzyma zwrot 15% różnicy wcale nie od ww. maksymalnej kwoty 40 tys zł. ale od całości kosztów związanych z wyprodukowanymi produktami. Nikt oczywiście nad tym nie jest w stanie zapanować albowiem nikt tym się nie zajmie i brak jest woli decydentów aby tym problemem się zajmować. Ale wiadomo kto będzie temu winien - wcale nie "pazerny, nadzwyczaj pazerny, rolnika kto ? Wiadomo kto pracownik "skarbówki". Wcale nie urzędn,k a pracownik - urzędnik to tylko 6% SC.- i to ten właśnie zadecydował o tym co w ww. artykule napisano.

  Odpowiedz
 • małogramotnyj.(2016-04-21 08:37) Zgłoś naruszenie 01

  A co z VAT-em ?. Przecież zakupy ( w tym np. energia) to VAT 23%, a sprzedaż półproduktów i żywności to 8%.. A zatem "rolnik" sprzeda za 40 tys zł. (należy przyypszczać, iż kilkukrotnie więcej ),a w rozliczeniach VAT-u wykaże koszty owej produkcji wchodzące wszak do prowadzonego gospodarstwa. I otrzyma zwrot 15% różnicy wcale nie od ww. maksymalnej kwoty 40 tys zł. ale od całości kosztów związanych z wyprodukowanymi produktami. Nikt oczywiście nad tym nie jest w stanie zapanować albowiem nikt tym się nie zajmie i brak jest woli decydentów aby tym problemem się zajmować. Ale wiadomo kto będzie temu winien - wcale nie "pazerny, nadzwyczaj pazerny, rolnika kto ? Wiadomo kto pracownik "skarbówki". Wcale nie urzędnk a pracownik - urzędnik to tylko 6% SC.- i to ten właśnie zadecydował o tym co w ww. artykule napisano.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane