statystyki

Rolnicy sprzedadzą żywność bez podatku

autor: Mariusz Szulc20.04.2016, 17:00
rolnik

Rolnik nie zapłaci podatku, jeżeli sprzeda konsumentom żywność, która chociaż w połowie składać się będzie z produktów z własnej hodowli, uprawy, chowu.źródło: ShutterStock

Przychody ze sprzedaży wytworzonej we własnym gospodarstwie żywności będą – do wysokości 40 tys. zł – wolne od PIT. Po przekroczeniu tej kwoty będzie można wybrać ryczałtową stawkę 2 proc.

Zmienionych ma być też wiele przepisów weterynaryjnych. Wczoraj opublikowany został projekt nowelizacji w tym zakresie. W sumie ma dotyczyć 1,43 mln zł gospodarstw rolnych (a kosztować budżet państwa 8 mln zł rocznie).

Ma być to – jak tłumaczy Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi – odpowiedź na apele środowisk rolniczych o liberalizację zasad sprzedaży żywności na rzecz konsumentów. Wprawdzie już od początku 2016 r. rolnicy mogą płacić 2-proc. zryczałtowany PIT od przychodów ze sprzedaży własnych wyrobów wytworzonych we własnym gospodarstwie rolnym (np. chleba, dżemu), ale aby korzystać z preferencji, należy spełnić wiele dodatkowych warunków i uniknąć pułapek. Przepisy podatkowe są w praktyce martwe przez obecne regulacje weterynaryjne, o czym szczegółowo pisaliśmy w DGP 20/2016. Teraz jednak będzie łatwiej.


Pozostało jeszcze 81% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • małogramotnyj.(2016-04-21 08:33) Zgłoś naruszenie 01

  A co z VAT-em ?. Przecież zakupy ( w tym np. energia) to VAt 23%, a sprzedaż półproduktów i zywności to 8%.. A zatem r"olnik" sprzeda za 40 tys zł. (należy przyypuszczać, iż kilkukrotnie więcej ),a w rozliczeniach VAT-u wykaże koszty owej produkcji wchodzące wszak do prowadzonego gospodarstwa. I otrzyma zwrot 15% różnicy wcale nie od ww. maksymalnej kwoty 40 tys zł. ale od całości kosztów związanych z wyprodukowanymi produktami. Nikt oczywiście nad tym nie jest w stanie zapanować albowiem nikt tym się nie zajmie i brak jest woli decydentów aby tym problemem się zajmować. Ale wiadomo kto będzie temu winien - wcale nie "pazerny, nadzwyczaj pazerny, rolnika kto ? Wiadomo kto pracownik "skarbówki" Wcale nie urzędnik a pracownik - urzędnik to tylko 6% SC.

  Odpowiedz
 • małogramotnyj.(2016-04-21 08:35) Zgłoś naruszenie 01

  A co z VAT-em ?. Przecież zakupy ( w tym np. energia) to VAt 23%, a sprzedaż półproduktów i zywności to 8%.. A zatem "rolnik" sprzeda za 40 tys zł. (należy przyypuszczać, iż kilkukrotnie więcej ),a w rozliczeniach VAT-u wykaże koszty owej produkcji wchodzące wszak do prowadzonego gospodarstwa. I otrzyma zwrot 15% różnicy wcale nie od ww. maksymalnej kwoty 40 tys zł. ale od całości kosztów związanych z wyprodukowanymi produktami. Nikt oczywiście nad tym nie jest w stanie zapanować albowiem nikt tym się nie zajmie i brak jest woli decydentów aby tym problemem się zajmować. Ale wiadomo kto będzie temu winien - wcale nie "pazerny, nadzwyczaj pazerny, rolnika kto ? Wiadomo kto pracownik "skarbówki". Wcale nie urzędn,k a pracownik - urzędnik to tylko 6% SC.- i to ten właśnie zadecydował o tym co w ww. artykule napisano.

  Odpowiedz
 • małogramotnyj.(2016-04-21 08:37) Zgłoś naruszenie 01

  A co z VAT-em ?. Przecież zakupy ( w tym np. energia) to VAT 23%, a sprzedaż półproduktów i żywności to 8%.. A zatem "rolnik" sprzeda za 40 tys zł. (należy przyypszczać, iż kilkukrotnie więcej ),a w rozliczeniach VAT-u wykaże koszty owej produkcji wchodzące wszak do prowadzonego gospodarstwa. I otrzyma zwrot 15% różnicy wcale nie od ww. maksymalnej kwoty 40 tys zł. ale od całości kosztów związanych z wyprodukowanymi produktami. Nikt oczywiście nad tym nie jest w stanie zapanować albowiem nikt tym się nie zajmie i brak jest woli decydentów aby tym problemem się zajmować. Ale wiadomo kto będzie temu winien - wcale nie "pazerny, nadzwyczaj pazerny, rolnika kto ? Wiadomo kto pracownik "skarbówki". Wcale nie urzędnk a pracownik - urzędnik to tylko 6% SC.- i to ten właśnie zadecydował o tym co w ww. artykule napisano.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane