statystyki

Nie trzeba sprzedawać ogórków z działki, by dzierżawić ją bez VAT

autor: Patrycja Dudek19.10.2016, 07:29; Aktualizacja: 19.10.2016, 08:34
ogórki

Chodziło o nadleśnictwo, które postanowiło wydzierżawić grunty rolne właścicielom okolicznych nieruchomości po to, by mogli prowadzić na nich przydomowe ogródkiźródło: ShutterStock

Prowadzenie przydomowego ogródka na gruncie rolniczym przez osobę niebędącą rolnikiem jest zwolnione z podatku – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Chodziło o nadleśnictwo, które postanowiło wydzierżawić grunty rolne właścicielom okolicznych nieruchomości po to, by mogli prowadzić na nich przydomowe ogródki. Problem polegał na tym, że dzierżawcy nie mieli statusu rolnika ryczałtowego, a więc osoby, która dokonuje m.in. dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej. Dzierżawcy, będący osobami fizycznymi, zobowiązali się jednak, że będą uprawiali ogródki zgodnie z zasadami gospodarki rolnej.

Spór z fiskusem toczył się o to, czy w takiej sytuacji nadleśnictwo powinno doliczać do dzierżawy 23 proc. VAT.

Nadleśnictwo uważało, że nie ma prawa tego robić. Powoływało się na przepis, który zwalnia z podatku dzierżawę gruntów przeznaczonych na cele rolnicze (par. 3 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia MF w sprawie zwolnień od podatku od towarów i usług oraz warunków stosowania tych zwolnień, Dz.U. z 2015 r. poz. 736). Próbowało tłumaczyć, że osoba, która uprawia na gruncie rolnym grządki warzywne czy kwiatowe, trawniki lub krzewy, też realizuje cele rolnicze.


Pozostało jeszcze 55% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane