statystyki

Podatek handlowy: Krajowi kupcy protestowali najgłośniej. I odnieśli częściowy sukces

autor: Marek Chądzyński28.02.2016, 13:00
Złość

Organizacje handlowców, choć mają różne interesy, raczej są zgodne w ocenie przyczyn kupieckich protestówźródło: ShutterStock

To nie duże i zasobne w kapitał banki były najbardziej skuteczne w potyczkach z rządem, ale krajowi kupcy, tak podobno sponiewierani przez zagraniczną konkurencję.

Politycy PiS nie spodziewali się, że aż tak bardzo narażą się handlowcom, i to tym, którym obiecywali wsparcie. Gdy kilka tygodni temu w sklepach kilku sieci franczyzowych ruszyła akcja protestacyjna, a w mediach pojawiły się ogłoszenia zarzucające rządowi działanie na szkodę polskiego handlu, sytuacja stała się co najmniej niekomfortowa. Przecież podatek od handlu detalicznego był jednym ze sztandarowych haseł Prawa i Sprawiedliwości, z którym partia szła do zwycięskich wyborów. Co poszło nie tak?

Politycy PiS nie kryją zaskoczenia. Mówią, że nastawiali się raczej na zwarcie z bankami, w które podatek sektorowy uderzy bardziej niż w handlowców. Od bankowców fiskus ma pobierać rocznie ok. 5 mld zł, od kupców – ok. 3 mld. – Tymczasem banki przyjęły podatek z pokorą – nie kryje zaskoczenia minister rządu Beaty Szydło. – Reprezentujemy branżę, która odpowiada za miliardy oszczędności obywateli i miliardy kredytów naszych klientów. Nie będziemy robić zadymy, destabilizować państwa i gospodarki – mówi prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz.

Złość małych

O ile bankowcy „zadymy nie robili”, o tyle kupcy głośno wyrażali swoje zdanie o drugim z wprowadzanych podatków sektorowych. Ton protestom przeciwko podatkowi handlowemu nadawały przede wszystkim największe sieci franczyzowe.


Pozostało 89% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane