statystyki

Po korekcie można odliczyć VAT wstecz

autor: Mariusz Szulc23.02.2016, 07:09; Aktualizacja: 23.02.2016, 08:36
Chodziło o niemiecką spółkę prowadzącą hurtownię wyrobów tekstylnych, u której zakwestionowano rozliczenia w VAT za lata 2008–2011.

Chodziło o niemiecką spółkę prowadzącą hurtownię wyrobów tekstylnych, u której zakwestionowano rozliczenia w VAT za lata 2008–2011.źródło: ShutterStock

Nie ma obowiązku potrącania daniny naliczonej na fakturze dokumentującej okresy przeszłe w tym roku, w którym doszło do korekty – uznał rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Jego opinia nie jest wprawdzie wiążąca dla sędziów trybunału, ale w praktyce bardzo często kierują się oni jej treścią przy wydawaniu wyroku.

Chodziło o niemiecką spółkę prowadzącą hurtownię wyrobów tekstylnych, u której zakwestionowano rozliczenia w VAT za lata 2008–2011. Problemem były faktury, na których wykazano podatek naliczony z tytułu prowizji współpracujących z hurtownią przedstawicieli handlowych i specjalistów od marketingu. Urzędnicy uznali, że były one nieprawidłowe, bo brakowało numerów NIP wystawców faktur. Spółce odmówiono więc prawa do odliczenia VAT wynikającego z tych dokumentów.

Spółka skorygowała faktury, ale niemiecki fiskus nadal robił jej problemy. Argumentował, że prawo do potrącenia daniny powstało dopiero w rozliczeniach za lata, w których wszystkie dokumenty zostały poprawione. Spółka nie zgodziła się z tym. Uważała, że powinna dokonać korekty rozliczeń ze skutkiem wstecznym.

Sprawa trafiła do sądu administracyjnego, który poprosił o rozstrzygnięcie Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Na razie jego rzecznik generalny Yves Bot stanął po stronie spółki. Przypomniał, że prawo do odliczenia VAT ma charakter bezpośredni i zgodnie z dotychczasowym orzecznictwem TSUE (m.in. wyrokiem z 21 października 2010 r., sygn. akt C 385/09) powinno przysługiwać podatnikom, nawet jeśli nie spełnili oni niektórych wymagań formalnych.


Pozostało jeszcze 58% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane