statystyki

Pożyczka, podwyższenie kapitału i zakup egzekucyjny a zmiany w PCC

autor: Radosław Kowalski21.02.2016, 13:00
dokumenty

W przypadku wprowadzenia zmian do ustawy, w szczególności do przepisów prawa podatkowego, warto zadać sobie trochę trudu i poddać je szczegółowej analizie.źródło: ShutterStock

OPIS SYTUACJI: Kowbud sp. z o.o. wykonuje działalność gospodarczą m.in. w zakresie budowy budynków i lokali na sprzedaż. Od 2014 r. spółka nie korzysta już z wysokiej linii kredytowej, którą wcześniej dysponowała, lecz na potrzeby realizacji poszczególnych przedsięwzięć zaciąga kredyty i pożyczki. Niekiedy są to środki pochodzące z kredytów bankowych, innym razem z pożyczek mających swoje źródło w umowach zawartych ze wspólnikami spółki, którymi są osoby fizyczne niewykonujące działalności gospodarczej.

W przypadku kredytów i pożyczek przyznawanych przez banki i inne podmioty udzielające finansowania w ramach prowadzonych działalności gospodarczych świadczenia podlegają opodatkowaniu VAT (ale są zwolnione). Uzyskanie środków w ramach takich usług nie skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych.

W związku z tym, że część pożyczek jest udzielana przez wspólników będących osobami fizycznymi nieprowadzącymi działalności gospodarczej (a dokładniej nieudzielających pożyczek w ramach działalności gospodarczych), spółka musi opodatkować umowę pożyczki (jako czynność cywilnoprawną) podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

W przeszłości zdarzało się, że spółka zaciągała pożyczki, których kwota była określona w drodze limitu, a po spłacie części kapitału spółka mogła dobrać pożyczki do maksymalnego limitu. W takiej sytuacji spółka płaciła podatek od czynności cywilnoprawnych tylko raz, po zawiązaniu umowy, identyfikując go od kwoty limitu pożyczki. Późniejsze dobranie pożyczki w ramach limitu nie było opodatkowywane przez spółkę jako pożyczkodawcę.

Główna księgowa spółki, pani Ewa, przeczytała w prasie, że od 2016 r. zostały wprowadzone zmiany do ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (dalej: ustawa o PCC) i jedna z nich dotyczy właśnie umów pożyczek. Z tego, co udało się ustalić głównej księgowej, wprowadzone zmiany dotyczą również sprzedaży egzekucyjnej. Tymczasem w pierwszych dniach 2016 r. firma nabyła maszyny w ramach sprzedaży egzekucyjnej dokonywanej przez komornika, które mają być wykorzystywane w jej działalności. Od takiego nabycia spółka nie opłaciła podatku od czynności cywilnoprawnych. Stąd właśnie panią Ewę zainteresowało to, że ustawodawca zlikwidował wyłączenie do tego rodzaju umów sprzedaży.

Jednym słowem informacje, jakie główna księgowa znalazła w publikacjach, wzbudziły w niej niepokój i obawy, czy przypadkiem nie powstała po stronie spółki jakaś zaległość w podatku od czynności cywilnoprawnych.

W związku z tym księgowa uznała, że powinna się więcej dowiedzieć na temat zmian w ustawie o PCC. W szczególności postanowiła ustalić, czy w związku z dokonanym na początku roku zakupem od komornika nie powinna zapłacić podatku od czynności cywilnoprawnych. Oprócz tego zaniepokoiła ją informacja, jaką znalazła, czytając o zmianach w podatku od czynności cywilnoprawnych, dotycząca lat ubiegłych. Otóż w kilku wyjaśnieniach do zmian ich autorzy podnosili, że już w poprzednich latach, w dotychczasowym stanie prawnym organy twierdziły, że każda wypłata środków w ramach umowy pożyczki rewolwingowej skutkowała obowiązkiem zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych, i że wykładnię taką potwierdził Naczelny Sąd Administracyjny.

W związku z tym księgowa postanowiła niezwłocznie spotkać się z doradcą podatkowym, z którym firma współpracuje od lat, aby dowiedzieć się więcej na temat zmian. Chciała się również upewnić, że w przeszłości nie popełniała błędów, opodatkowując pożyczki podatkiem od czynności cywilnoprawnych jedynie w związku z zawarciem umowy, a nie z kolejnymi wypłatami, również tymi dokonywanymi w ramach limitu.

Przed spotkaniem przesłała do doradcy podatkowego kilka pytań, a także umowę pożyczki zawartą w 2015 r. i projekt umowy, która ma być podpisana w najbliższym czasie.

Analiza umowy pożyczki z 2015 r. jest konieczna, bo zostało w niej zastosowane rozwiązanie, w ramach którego został określony limit kwotowy pozwalający na to, by środki były wpłacane jednorazowo lub w transzach. Po dokonaniu całościowej lub częściowej spłaty pożyczki spółka może dobrać środki do limitu określonego w umowie. Część pożyczki została spłacona w 2015 r. i spółka zamierza właśnie zwrócić się do pożyczkodawcy, by ten dokonał wypłaty kolejnej transzy w ramach umownego limitu.

W poniedziałek rano główna księgowa spotkała się w tej sprawie z doradcą podatkowym.


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane