statystyki

Najem mieszkania: Jeszcze można zmienić sposób opodatkowania

autor: Agnieszka Pokojska13.01.2016, 10:49; Aktualizacja: 28.01.2016, 11:46
podatki, formularz, kalkulator

Jeżeli podatnik naliczy od zaległości odsetki – nie może ich opodatkować 8,5-proc. stawką. Musi rozliczyć je według skali podatkowej.źródło: ShutterStock

Opodatkowuję najem prywatny mieszkania według skali – pisze pani Monika. – Zastanawiam się jednak nad zmianą na ryczałt (8,5 proc.). Koleżanka twierdzi, że w takim przypadku kwoty czynszu nie podlegają opodatkowaniu, ale przecież przy ryczałcie nie można odliczać kosztów. Jak to wygląda w praktyce – pyta czytelniczka.

Faktycznie, płacąc ryczałt od przychodu co do zasady nie odlicza się kosztów. Nie oznacza to jednak, że zawsze od czynszu trzeba zapłacić daninę. Opodatkowaniu podlegają kwoty otrzymane od najemcy. Do przychodu nie zalicza się więc ponoszonych przez niego opłat związanych z wynajmowanym mieszkaniem, gdy z umowy wynika, że jest on zobowiązany do ich ponoszenia. Chodzi o czynsz, abonament za istniejące w lokalu media oraz inne opłaty ustalane ryczałtowo, jak również opłaty za rozmowy z telefonu stacjonarnego, wodę, energię elektryczną oraz gaz, które nie są ustalane w sposób ryczałtowy.


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • krea(2016-01-15 10:34) Zgłoś naruszenie 20

    Nieraz formalności potrafią uprzykrzyć życie, ale kupując apartament Wola Invest można sobie tego zaoszczędzić wiele obowiązków spada na operatora, a my dostajemy szczegółowe rozliczenie raz w miesiącu.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane