statystyki

Ulga rehabilitacyjne: Jakie prace remontowe można uwzględnić w PIT?

autor: Agnieszka Pokojska07.04.2016, 11:40; Aktualizacja: 07.04.2016, 11:45
W ramach ulgi podatkowej można odliczyć wydatki poniesione na adaptację i wyposażenie mieszkań oraz budynków stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności

W ramach ulgi podatkowej można odliczyć wydatki poniesione na adaptację i wyposażenie mieszkań oraz budynków stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawnościźródło: ShutterStock

W rocznym PIT można uwzględnić wydatki poniesione na adaptację i wyposażenie mieszkań i domów. Muszą być tylko związane z potrzebami wynikającymi z rodzaju niepełnosprawności.

Czy przebudowa łazienki pozwala na odliczenie

Pan Karol porusza się na wózku inwalidzkim. W zeszłym roku dostosował łazienkę do swoich potrzeb, czyli m.in. zainstalował w niej brodzik z kabiną prysznicową oraz położył terakotę antypoślizgową. Czy te wydatki można odliczyć w PIT za 2015 r.?

TAK

W ramach ulgi podatkowej można odliczyć wydatki poniesione na adaptację i wyposażenie mieszkań oraz budynków stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności. W przypadku czytelnika za adaptację można uznać nie tylko położenie terakoty antypoślizgowej, likwidację wanny i zainstalowanie brodzika z panelem prysznicowym oraz siedziskiem dla osób niepełnosprawnych ruchowo, ale też założenie wiszącego sedesu oraz umywalki bez nogi umożliwiających swobodne podjechanie wózkiem, a także montaż wszelkiego rodzaju uchwytów lub drzwi przesuwnych.

W tej kwestii wielokrotnie wypowiadały się organy podatkowe, np. dyrektor IS w Łodzi w interpretacji z 9 listopada 2015 r. (nr IPTPB2/4511-468/15-4/KK). Co ciekawe, w tym przypadku pozytywnie odniósł się do odliczenia kosztów związanych z wymianą glazury. Podatnik we wniosku o interpretację tłumaczył, że chciałby dokonać wymiany wanny na kabinę prysznicową z brodzikiem i ze specjalnym siedziskiem dla osób niepełnosprawnych, a co się z tym wiąże wymiany glazury i terakoty, ponieważ przy dokonywaniu zmian dojdzie do uszkodzenia płytek ściennych i podłogowych.

Wcześniej ten sam dyrektor (w interpretacji indywidualnej z 28 marca 2013 r., nr IPTPB2/415-35/13-2/AK) twierdził, że jeżeli np. w trakcie adaptacji łazienki niepełnosprawny wymieni również glazurę, to związane z tym wydatki nie mogą być rozliczone w ramach ulgi rehabilitacyjnej. Obecnie ta ostatnia interpretacja nie figuruje w bazie Ministerstwa Finansów (sip.mf.gov.pl). Mogła więc zostać uchylona.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane