statystyki

Ulga rehabilitacyjne: Jakie prace remontowe można uwzględnić w PIT?

autor: Agnieszka Pokojska07.04.2016, 11:40; Aktualizacja: 07.04.2016, 11:45
W ramach ulgi podatkowej można odliczyć wydatki poniesione na adaptację i wyposażenie mieszkań oraz budynków stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności

W ramach ulgi podatkowej można odliczyć wydatki poniesione na adaptację i wyposażenie mieszkań oraz budynków stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawnościźródło: ShutterStock

W rocznym PIT można uwzględnić wydatki poniesione na adaptację i wyposażenie mieszkań i domów. Muszą być tylko związane z potrzebami wynikającymi z rodzaju niepełnosprawności.

Czy przebudowa łazienki pozwala na odliczenie

Pan Karol porusza się na wózku inwalidzkim. W zeszłym roku dostosował łazienkę do swoich potrzeb, czyli m.in. zainstalował w niej brodzik z kabiną prysznicową oraz położył terakotę antypoślizgową. Czy te wydatki można odliczyć w PIT za 2015 r.?

TAK

W ramach ulgi podatkowej można odliczyć wydatki poniesione na adaptację i wyposażenie mieszkań oraz budynków stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności. W przypadku czytelnika za adaptację można uznać nie tylko położenie terakoty antypoślizgowej, likwidację wanny i zainstalowanie brodzika z panelem prysznicowym oraz siedziskiem dla osób niepełnosprawnych ruchowo, ale też założenie wiszącego sedesu oraz umywalki bez nogi umożliwiających swobodne podjechanie wózkiem, a także montaż wszelkiego rodzaju uchwytów lub drzwi przesuwnych.

W tej kwestii wielokrotnie wypowiadały się organy podatkowe, np. dyrektor IS w Łodzi w interpretacji z 9 listopada 2015 r. (nr IPTPB2/4511-468/15-4/KK). Co ciekawe, w tym przypadku pozytywnie odniósł się do odliczenia kosztów związanych z wymianą glazury. Podatnik we wniosku o interpretację tłumaczył, że chciałby dokonać wymiany wanny na kabinę prysznicową z brodzikiem i ze specjalnym siedziskiem dla osób niepełnosprawnych, a co się z tym wiąże wymiany glazury i terakoty, ponieważ przy dokonywaniu zmian dojdzie do uszkodzenia płytek ściennych i podłogowych.

Wcześniej ten sam dyrektor (w interpretacji indywidualnej z 28 marca 2013 r., nr IPTPB2/415-35/13-2/AK) twierdził, że jeżeli np. w trakcie adaptacji łazienki niepełnosprawny wymieni również glazurę, to związane z tym wydatki nie mogą być rozliczone w ramach ulgi rehabilitacyjnej. Obecnie ta ostatnia interpretacja nie figuruje w bazie Ministerstwa Finansów (sip.mf.gov.pl). Mogła więc zostać uchylona.


Pozostało jeszcze 74% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane