statystyki

Obowiązki podatników i płatników w styczniu 2016 roku

autor: Łukasz Zalewski04.01.2016, 09:04; Aktualizacja: 25.01.2016, 18:22
Kalendarz

Do 20 stycznia wniosek do urzędu skarbowego muszą złożyć osoby, które chcą opodatkować swoje przychody w formie karty podatkowej.źródło: ShutterStock

W pierwszym miesiącu roku istotne są dwa terminy, których muszą dotrzymać podatnicy i płatnicy – 20 stycznia oraz 31 stycznia (a w 2016 r. 1 lutego – ze względu na to, że 31 stycznia wypada w niedzielę).

Do 20 stycznia podatnicy muszą złożyć wniosek o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej (PIT-16). W tym samym terminie mogą wybrać opodatkowanie podatkiem liniowym PIT na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych albo w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. W obu przypadkach wystarczy złożyć oświadczenie naczelnikowi urzędu skarbowego. Wyboru ryczałtowej formy opodatkowania mogą dokonać również podatnicy uzyskujący przychody z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz innych umów o podobnym charakterze. Takie oświadczenie powinni również złożyć małżonkowie, między którymi istnieje wspólność majątkowa, osiągający przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy itd., jeśli chcą je opodatkować ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Wybór zasady opodatkowania całości przychodu przez jednego z małżonków będzie dotyczył również lat następnych, chyba że do 20 stycznia kolejnego roku podatkowego małżonkowie zrezygnują z opodatkowania całości przychodu przez jednego z nich (konieczne jest wtedy zawiadomienie naczelnika urzędu skarbowego).

Do 20 stycznia również ryczałtowcy, którzy chcą opłacać podatek co kwartał, muszą zawiadomić o tym naczelnika urzędu skarbowego.

Ten sam termin obowiązuje podatników prowadzących działy specjalne produkcji rolnej, z których dochód ustalany jest przy zastosowaniu norm szacunkowych dochodu. Muszą oni złożyć w urzędzie formularz PIT-6.

Z kolei do końca stycznia, a w praktyce do 1 lutego, zeznania za 2015 r. muszą przesłać do właściwego urzędu skarbowego osoby opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, w tym rozliczający dochody z najmu (PIT-28), a także opodatkowane w formie karty podatkowej (PIT-16A) oraz osoby duchowne osiągające przychody z opłat otrzymywanych w związku z pełnieniem funkcji o charakterze duszpasterskim, objęte zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów osób duchownych (PIT-19A).

W terminie do końca stycznia (1 lutego 2016 r.) osoby prawne muszą złożyć również deklaracje na podatek od nieruchomości. Składa się je wójtowi, burmistrzowi lub prezydentowi miasta na formularzu obowiązującym w danej gminie lub mieście.

W tym samym terminie deklaracje muszą złożyć również płatnicy i podatnicy CIT.


Pozostało jeszcze 89% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane