statystyki

Obowiązki podatników i płatników w styczniu 2016 roku

autor: Łukasz Zalewski04.01.2016, 09:04; Aktualizacja: 25.01.2016, 18:22
Kalendarz

Do 20 stycznia wniosek do urzędu skarbowego muszą złożyć osoby, które chcą opodatkować swoje przychody w formie karty podatkowej.źródło: ShutterStock

W pierwszym miesiącu roku istotne są dwa terminy, których muszą dotrzymać podatnicy i płatnicy – 20 stycznia oraz 31 stycznia (a w 2016 r. 1 lutego – ze względu na to, że 31 stycznia wypada w niedzielę).

Do 20 stycznia podatnicy muszą złożyć wniosek o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej (PIT-16). W tym samym terminie mogą wybrać opodatkowanie podatkiem liniowym PIT na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych albo w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. W obu przypadkach wystarczy złożyć oświadczenie naczelnikowi urzędu skarbowego. Wyboru ryczałtowej formy opodatkowania mogą dokonać również podatnicy uzyskujący przychody z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz innych umów o podobnym charakterze. Takie oświadczenie powinni również złożyć małżonkowie, między którymi istnieje wspólność majątkowa, osiągający przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy itd., jeśli chcą je opodatkować ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Wybór zasady opodatkowania całości przychodu przez jednego z małżonków będzie dotyczył również lat następnych, chyba że do 20 stycznia kolejnego roku podatkowego małżonkowie zrezygnują z opodatkowania całości przychodu przez jednego z nich (konieczne jest wtedy zawiadomienie naczelnika urzędu skarbowego).

Do 20 stycznia również ryczałtowcy, którzy chcą opłacać podatek co kwartał, muszą zawiadomić o tym naczelnika urzędu skarbowego.

Ten sam termin obowiązuje podatników prowadzących działy specjalne produkcji rolnej, z których dochód ustalany jest przy zastosowaniu norm szacunkowych dochodu. Muszą oni złożyć w urzędzie formularz PIT-6.

Z kolei do końca stycznia, a w praktyce do 1 lutego, zeznania za 2015 r. muszą przesłać do właściwego urzędu skarbowego osoby opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, w tym rozliczający dochody z najmu (PIT-28), a także opodatkowane w formie karty podatkowej (PIT-16A) oraz osoby duchowne osiągające przychody z opłat otrzymywanych w związku z pełnieniem funkcji o charakterze duszpasterskim, objęte zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów osób duchownych (PIT-19A).

W terminie do końca stycznia (1 lutego 2016 r.) osoby prawne muszą złożyć również deklaracje na podatek od nieruchomości. Składa się je wójtowi, burmistrzowi lub prezydentowi miasta na formularzu obowiązującym w danej gminie lub mieście.

W tym samym terminie deklaracje muszą złożyć również płatnicy i podatnicy CIT.


Pozostało 89% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane