statystyki

Co z podatkiem dochodowym od odszkodowania za rozwiązanie umowy o pracę

autor: Ewa Ciechanowska08.02.2016, 08:53; Aktualizacja: 09.02.2016, 19:04
konsument, umowy

Czy wypłata tego rodzaju odszkodowania będzie zwolniona z podatku dochodowego od osób fizycznych?źródło: ShutterStock

TEZA: Jeśli wypłata odszkodowania zwalnianym pracownikom będzie następowała na podstawie porozumienia zbiorowego, o którym mowa w art. 9 par. 1 kodeksu pracy, to spełniona zostanie przesłanka do zastosowania zwolnienia tej wypłaty z opodatkowania PIT.

Nr IBPB-2-1/4511-513/15/MK, INTERPRETACJA INDYWIDUALNA DYREKTORA IZBY SKARBOWEJ z 15 stycznia 2016 r.

PROBLEM

Z powodu restrukturyzacji zarząd spółki podpisał z organizacjami związkowymi porozumienie zbiorowe dotyczące zasad rozwiązywania stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników i przyznawania odpraw oraz dodatkowych odszkodowań i rekompensat.

Zostało ono zawarte na czas określony do 31 grudnia 2017 r., a wypłacane odszkodowania i rekompensaty mają zrekompensować pracownikom utracone w wyniku rozwiązania umowy o pracę spodziewane korzyści w postaci wynagrodzenia za pracę i umożliwić im zaspokajanie podstawowych potrzeb życiowych.

Ustalone kwoty będą wypłacane m.in. z dodatkowych odszkodowań w związku ze zgłoszeniem się pracowników do programu dobrowolnych odejść w tych obszarach działalności spółki, gdzie z kilku stanowisk likwidowana będzie ich część i konieczne będzie zrekompensowanie pracownikom nagłej utraty pracy i możliwości dalszego zarobkowania.


Pozostało jeszcze 80% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane