statystyki

Minister wyjaśnia: Jak stosować klauzulę rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatnika

autor: Mariusz Szulc05.01.2016, 07:20; Aktualizacja: 25.01.2016, 19:21
Klauzula na zasadzie analogii będzie mogła być stosowana także wobec płatników i inkasentów danin.

Klauzula na zasadzie analogii będzie mogła być stosowana także wobec płatników i inkasentów danin.źródło: ShutterStock

Nie wystarczy samo przedstawienie przez podatnika odmiennej argumentacji, aby fiskus zgodnie z zasadą in dubio pro tributario rozstrzygnął wątpliwości na jego korzyść – wytłumaczył minister finansów w interpretacji ogólnej.

Taka zasada będzie mogła być stosowana tylko, jeśli organ podatkowy w konkretnym stanie faktycznym nie będzie mógł jednoznacznie zinterpretować przepisu i to nawet pomimo prawidłowo przeprowadzonej wykładni. Dodatkowo, aby wątpliwości zostały rozstrzygnięte na korzyść podatnika, on sam będzie musiał wskazać fiskusowi (np. dokonując rozliczenia w deklaracji), czym ona właściwie jest. Urzędnicy będą jednak mieli pełne prawo zakwestionować takie stanowisko i wskazać np., że treść przepisu w ogóle nie budzi wątpliwości, albo że wprawdzie one istnieją, ale dają się usunąć dzięki zastosowaniu jednej z metod wykładni. Jeśli natomiast fiskus dojdzie do wniosku, że można zastosować więcej niż jedną równorzędną i korzystną dla podatnika wykładnię przepisu, to wybierze tę korzystniejszą dla strony. Urzędnicy powinni przy tym uwzględniać orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości UE – wyjaśnił minister. Dodatkowo, jeśli sąd administracyjny, do którego wpłynie skarga podatnika, stwierdzi, że fiskus powinien zastosować w danej sprawie in dubio pro tributario, a tego nie zrobił, to będzie mógł uchylić taką decyzję.

Minister dodał, że choć nie wynika to z obowiązującego od początku 1 stycznia 2016 r. art. 2a ordynacji podatkowej (t.j. Dz. U. z 2015 r. poz. 613 ze zm.), to klauzula na zasadzie analogii będzie mogła być stosowana także wobec płatników, inkasentów danin, następców prawnych podatnika czy osób trzecich odpowiedzialnych za cudze zobowiązania. Wcześniej wielokrotnie podnoszono obawy, że takie podmioty nie skorzystają na nowym przepisie. Co więcej, choć art. 2a mówi tylko o wątpliwościach co do stosowania przepisów prawa, to także stan faktyczny powinien być przez fiskusa zbadany na tyle wnikliwie, aby nie powstawały nie- dające się usunąć wątpliwości. Jeśli się jednak pojawią, to również powinny być rozstrzygane na korzyść podatnika – podkreślił minister.


Pozostało jeszcze 58% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane