statystyki

Sprzedaż działek bywa opodatkowana VAT

autor: Łukasz Zalewski30.12.2015, 18:00
działka

To, czy trzeba doliczyć VAT, zależy m.in. od działań związanych z zamiarem zbycia nieruchomościźródło: ShutterStock

Pan Michał jest posiadaczem dużej działki. Zastanawia się, czy nie wydzielić z niej sześciu mniejszych, po 1000 mkw. każda, poszukać nabywców i sprzedać. W tej chwili są to grunty rolne, ale niedługo ma się zmienić miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, co spowoduje, że staną się gruntami budowlanymi. – Czy do ceny sprzedaży każdej z tych działek będę musiał doliczyć VAT – pyta czytelnik.

Sprawy opodatkowania VAT sprzedaży działek przez osoby fizyczne należy traktować indywidualnie. Nie ma bowiem jednej, uniwersalnej odpowiedzi na pytanie, czy sprzedaż kilku działek przez osobę fizyczną jest opodatkowana, czy pozostaje poza VAT. Wiele zależy bowiem od tego, jakie działania podejmuje podatnik w związku z chęcią zbycia nieruchomości.

Podstawowe wskazówki dotyczące opodatkowania takich transakcji, jakie chce przeprowadzić pan Michał, dał Trybunał Sprawiedliwości UE w wyroku z 2011 r. w połączonych sprawach C-180/10 i C-181/10 (Słaby/Kuć). Przede wszystkim wyjaśnił, że jeśli sprzedaż jest jedynie czynnością związaną ze zwykłym wykonywaniem prawa własności, to nie ma znaczenia, ile działek podatnik zbywa. Nie można wtedy mówić o opodatkowaniu VAT. Ponadto, gdy rolnik użytkował działkę, a następnie ją sprzedaje i w wyniku zmiany planu zagospodarowania przestrzennego zmienia się przeznaczenie gruntu na takie, które pozwala na zabudowę, to nie można uznać go za podatnika VAT, o ile sprzedaż następuje w ramach zarządu jego majątkiem prywatnym.

Najczęściej sprawy dotyczące opodatkowania VAT działek odnoszą się do gruntów rolnych, które po zmianie planu zagospodarowania przestrzennego stają się gruntem budowlanym lub przeznaczonym pod zabudowę. Zmiana przeznaczenia skutkuje wzrostem wartości działki. Problem w tym, że podatnik nie ma na nią wpływu, chociaż jest jej beneficjentem, bo za sprzedaż działki pod zabudowę dostanie więcej pieniędzy niż za grunt rolny.


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane