statystyki

Przy niedostatecznej kapitalizacji wybór metody alternatywnej niekorzystnie wpływa na bieżący wynik finansowy netto

autor: Monika Lubczyńska-Barczak14.12.2015, 10:16; Aktualizacja: 14.12.2015, 10:34
Pieniądze, kalkulator

Wybór metody alternatywnej niekorzystnie wpływa na bieżący wynik finansowy netto podmiotu.źródło: ShutterStock

Obecnie limit kosztów uzyskania przychodów z tytułu naliczonych odsetek od pożyczek (kredytów) udzielonych od kwalifikowanych pożyczkodawców można ustalić, stosując dwie metody. Którą z nich nasza spółka powinna wybrać? Jak kształtuje się wynik finansowy w zależności od metody niedostatecznej kapitalizacji?

Zmiany przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych od 1 stycznia 2015 r. wprowadziły dwie metody ustalania limitów kosztów uzyskania przychodów z tytułu naliczonych odsetek od pożyczek (kredytów) udzielonych przez kwalifikowanych pożyczkodawców. Wybór odpowiedniej metody może wpłynąć na wysokość obciążenia zysku brutto podatkiem dochodowym i stanowić narzędzie kształtowania wyniku finansowego podmiotu. Znowelizowana ustawa CIT przewiduje, że podmiot będzie miał możliwość wyboru rozwiązania, które według niego będzie korzystniejsze. Wybór metody alternatywnej podmiot powinien zgłosić do urzędu skarbowego i stosować nieprzerwanie przez okres trzech lat.

A. Metoda podstawowa

W myśl art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 ustawy o CIT nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odsetek od pożyczek (kredytów) udzielonych przez podmioty należące do grupy kapitałowej, podatkowej grupy kapitałowej lub innych podmiotów, w których istnieją powiązania (posiadanie pośrednio lub bezpośrednio nie mniej niż 25 proc. udziałów – akcji tego podmiotu), jeżeli wartość zadłużenia spółki przekroczy łącznie wartość kapitału własnego spółki w proporcji, w jakiej wartość zadłużenia przekraczająca wartość kapitału własnego spółki pozostaje do całkowitej kwoty tego zadłużenia wobec tych podmiotów określonej na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego miesiąc zapłaty odsetek od pożyczek. [wzór 1]

B. Metoda alternatywna

Zgodnie z art. 15c ustawy o CIT wysokość odsetek stanowiących koszt uzyskania przychodu zależna jest od limitu. Ustalenie tego limitu opiera się na dwóch wskaźnikach.

Pierwszy polega na określeniu iloczynu wartości stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego obowiązującego w ostatnim dniu roku poprzedzającego rok podatkowy powiększonej o 1,25 punktu procentowego i wartości podatkowej aktywów w rozumieniu przepisów o rachunkowości według stanu na ostatni dzień danego roku podatkowego.


Pozostało jeszcze 73% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane