statystyki

Sprawozdania finansowe: Europejski regulator stawia na jakość

autor: Tomasz Książek14.12.2015, 10:16; Aktualizacja: 14.12.2015, 10:32
Zmiana utartych nawyków nie będzie łatwa.

Zmiana utartych nawyków nie będzie łatwa.źródło: ShutterStock

ESMA wydała zalecenia, aby pomóc emitentom uniknąć dotychczasowych błędów. Zawierają one wskazówki dla notowanych spółek sporządzających sprawozdania finansowe zgodne z MSSF za rok 2015.

Rosnąca w ostatnich latach liczba międzynarodowych standardów sprawozdawczości finansowej i ich coraz większa złożoność doprowadziły do sytuacji, w której objętość i poziom skomplikowania raportów finansowych stawia je w sprzeczności z założoną funkcją jako źródła przejrzystej i wartościowej informacji wspierającej decyzje gospodarcze. Zakres sprawozdań finansowych jest w dużej mierze wypadkową otoczenia, w tym złożoności samych transakcji czy relacji biznesowych. Od odpowiedzialności nie mogą się jednak uchylać i sami sporządzający, często nadmiernie ostrożni przy doborze i formułowaniu odpowiednich ujawnień. Obecna sytuacja w mniejszym stopniu przeszkadza zapewne wyrobionym w temacie analitykom oraz innym zaawansowanym uczestnikom rynku. Dla mniej wtajemniczonych ich analiza może stanowić nie lada utrapienie. Stąd biją oni na alarm, podając w wątpliwość efektywność raportowania finansowego, zwłaszcza spółek publicznych. W odniesieniu do nich oczekujemy przecież szczególnych standardów w zakresie polityki informacyjnej.

Na szczęście w tym tunelu widać światełko nadziei. Już w czerwcu 2013 r. na dorocznej konferencji Rady Międzynarodowych Standardów Rachunkowości jej przewodniczący Hans Hoogenvorst zwracał uwagę na powyższe niedostatki, zapowiadając jednocześnie odświeżenie wymogów raportowania, mające je uczynić bardziej klarownymi dla szerszego grona odbiorców. Działania podejmowane w ramach inicjatywy w zakresie ujawnień obejmują m.in. zmiany zapisów odpowiednich standardów rachunkowości i są nakierowane na uproszczenie sprawozdań, uwypuklenie znaczenia ich przejrzystości oraz właściwego stosowania koncepcji istotności przy sporządzaniu informacji finansowej.

Zmiana utartych nawyków nie będzie łatwa. Cieszy zatem to, że w październiku 2015 r. pomocną dłoń wyciągnął Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA). W publicznym stanowisku w sprawie poprawy jakości ujawnień w sprawozdaniach finansowych zgodnych z MSSF urząd wskazuje kilka prostych zasad, których stosowanie powinno wydatnie poprawić jakość ujawnień w sprawozdaniach rocznych. [schemat]

ESMA ZALECA

ESMA ZALECA

źródło: Dziennik Gazeta Prawna


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane