statystyki

Przepisy o cienkiej kapitalizacji. Luka prawna korzystna dla podatników

autor: Piotr Chojnacki15.03.2016, 07:24; Aktualizacja: 15.03.2016, 08:50
podatki pieniądze

Nowe przepisy w zakresie cienkiej kapitalizacji obowiązują od 2015 r.źródło: ShutterStock

Ustawodawca wprowadził szczególne zasady zaliczania do kosztów odsetek od pożyczek, gdy kwota główna została przekazana do końca 2014 roku, a same odsetki zapłacone po jego zakończeniu. Błąd sprawił, że nie ma obowiązku stosowania ograniczeń z uchylonego już przepisu.

Nowe przepisy w zakresie cienkiej kapitalizacji obowiązują od 2015 r. Główna zmiana polega na wyłączeniu z kosztów podatkowych odsetek od tej części pożyczki, która przekracza wysokość kapitału własnego, a nie, jak to miało miejsce przed zmianami, od tej części, która przekracza trzykrotność kapitału zakładowego.

Jednocześnie zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy nowelizującej (ustawa z 29 sierpnia 2014 r., Dz.U. z 2014 r. poz. 1328) do odsetek od pożyczek (kredytów), których kwota została podatnikowi faktycznie przekazana przed dniem wejścia w życie ustawy nowelizującej, stosuje się przepisy art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 oraz ust. 6 ustawy o CIT w brzmieniu obowiązującym przed nowelizacją.


Pozostało jeszcze 72% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane