statystyki

Przepisy o cienkiej kapitalizacji. Luka prawna korzystna dla podatników

autor: Piotr Chojnacki15.03.2016, 07:24; Aktualizacja: 15.03.2016, 08:50
podatki pieniądze

Nowe przepisy w zakresie cienkiej kapitalizacji obowiązują od 2015 r.źródło: ShutterStock

Ustawodawca wprowadził szczególne zasady zaliczania do kosztów odsetek od pożyczek, gdy kwota główna została przekazana do końca 2014 roku, a same odsetki zapłacone po jego zakończeniu. Błąd sprawił, że nie ma obowiązku stosowania ograniczeń z uchylonego już przepisu.

Nowe przepisy w zakresie cienkiej kapitalizacji obowiązują od 2015 r. Główna zmiana polega na wyłączeniu z kosztów podatkowych odsetek od tej części pożyczki, która przekracza wysokość kapitału własnego, a nie, jak to miało miejsce przed zmianami, od tej części, która przekracza trzykrotność kapitału zakładowego.

Jednocześnie zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy nowelizującej (ustawa z 29 sierpnia 2014 r., Dz.U. z 2014 r. poz. 1328) do odsetek od pożyczek (kredytów), których kwota została podatnikowi faktycznie przekazana przed dniem wejścia w życie ustawy nowelizującej, stosuje się przepisy art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 oraz ust. 6 ustawy o CIT w brzmieniu obowiązującym przed nowelizacją.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane