Mała klauzula, ale problem duży. Zwłaszcza dla organów

autor: Oprac. KaJ02.11.2015, 07:51; Aktualizacja: 02.11.2015, 11:39
podatki-PIT-kredyt

Podatnicy przyzwyczajeni zostali, zarówno przez sądy, jak i same organy podatkowe, że w zakresie prawa podatkowego najważniejsze znaczenia ma wykładnia gramatycznaźródło: ShutterStock

Od 1 stycznia 2016 r. zaostrzone zostaną warunki zwolnienia wypłat dywidend z podatku u źródła, wskazane w art. 22 ustawy o CIT. Nowelizacja ta nazywana jest małą klauzulą obejścia prawa podatkowego. Czy jej skutki będą równie małe?

Celem nowych przepisów ma być możliwość zakwestionowania przez organ podatkowy zwolnienia, w sytuacji gdy jego zastosowanie miało na celu obejście prawa podatkowego. Słowem, gdy głównym lub jednym z głównych celów było uzyskanie zwolnienia podatkowego (nieskutkujące wyłącznie wyeliminowaniem podwójnego opodatkowania tych dochodów), a czynność nie miała rzeczywistego charakteru. Niestety, przepisy zostały sformułowane w sposób bardzo ogólny i pozostawiają duże pole do nadinterpretacji i dowolności ze strony organów podatkowych.

Podatnicy przyzwyczajeni zostali, zarówno przez sądy, jak i same organy podatkowe, że w zakresie prawa podatkowego najważniejsze znaczenia ma wykładnia gramatyczna. To literalne brzmienie przepisów determinuje sposób jego stosowania, a także konsekwencje dla podatników. Od takiego rozumienia prawa podatkowego odchodzi się jednak na całym świecie, kierując się w stronę wykładni celowościowej. W szczególności widać to w orzecznictwie Trybunału Sprawiedliwości UE. Wyraz takiemu podejściu dano również w projekcie OECD zapobiegającym erozji (zmniejszeniu) podstawy opodatkowania i przekazywaniu zysków (Base Erosion and Profit Shifting).


Pozostało 35% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane