statystyki

Nie będzie uchwały NSA w sprawie podobieństwa produktów

autor: Patrycja Dudek, Agnieszka Pokojska27.10.2015, 07:34; Aktualizacja: 27.10.2015, 10:39
Kawa

Kawa ziarnista i bezkofeinowa są z 23-proc. podatkiem, zbożowa – z 8-proc.źródło: ShutterStock

Naczelny Sąd Administracyjny orzeknie w siedmioosobowym składzie, czy jeśli w soku jest mniej niż 20 proc. wsadu owocowego, to również można stosować obniżoną stawkę 5 proc.

NSA odmówił wczoraj podjęcia uchwały, w której miał odpowiedzieć na pytanie, czy w świetle konstytucji dopuszczalne jest porównywanie towarów opodatkowanych różnymi stawkami VAT, czy wystarczy poprzestać na załącznikach do ustawy.

To oznacza, że NSA nie wyda stanowiska wiążącego inne składy orzekające. W sprawie, która miała być kanwą uchwały, zapadnie wyrok, z tym że w poszerzonym, bo siedmioosobowym (a nie zwykłym, trzyosobowym) składzie.

O obowiązku ustalania przez sądy krajowe, czy produkty są podobne, mówił już wielokrotnie unijny Trybunał Sprawiedliwości. Przykładowo 11 września 2014 r. (sygn. akt C-219/13) w orzeczeniu dotyczącym e-booków stwierdził, że to sądy muszą badać, czy w przekonaniu kupujących dwa różne produkty można uznać za podobne. Wówczas powinny być one objęte tą samą stawką VAT.


Pozostało jeszcze 89% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane