statystyki

Nie będzie uchwały NSA w sprawie podobieństwa produktów

autor: Patrycja Dudek, Agnieszka Pokojska27.10.2015, 07:34; Aktualizacja: 27.10.2015, 10:39
Kawa

Kawa ziarnista i bezkofeinowa są z 23-proc. podatkiem, zbożowa – z 8-proc.źródło: ShutterStock

Naczelny Sąd Administracyjny orzeknie w siedmioosobowym składzie, czy jeśli w soku jest mniej niż 20 proc. wsadu owocowego, to również można stosować obniżoną stawkę 5 proc.

NSA odmówił wczoraj podjęcia uchwały, w której miał odpowiedzieć na pytanie, czy w świetle konstytucji dopuszczalne jest porównywanie towarów opodatkowanych różnymi stawkami VAT, czy wystarczy poprzestać na załącznikach do ustawy.

To oznacza, że NSA nie wyda stanowiska wiążącego inne składy orzekające. W sprawie, która miała być kanwą uchwały, zapadnie wyrok, z tym że w poszerzonym, bo siedmioosobowym (a nie zwykłym, trzyosobowym) składzie.

O obowiązku ustalania przez sądy krajowe, czy produkty są podobne, mówił już wielokrotnie unijny Trybunał Sprawiedliwości. Przykładowo 11 września 2014 r. (sygn. akt C-219/13) w orzeczeniu dotyczącym e-booków stwierdził, że to sądy muszą badać, czy w przekonaniu kupujących dwa różne produkty można uznać za podobne. Wówczas powinny być one objęte tą samą stawką VAT.


Pozostało 89% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane