statystyki

Mała klauzula, ale problem duży. Zwłaszcza dla organów

autor: Oprac. KaJ02.11.2015, 07:51; Aktualizacja: 02.11.2015, 11:39
podatki-PIT-kredyt

Podatnicy przyzwyczajeni zostali, zarówno przez sądy, jak i same organy podatkowe, że w zakresie prawa podatkowego najważniejsze znaczenia ma wykładnia gramatycznaźródło: ShutterStock

Od 1 stycznia 2016 r. zaostrzone zostaną warunki zwolnienia wypłat dywidend z podatku u źródła, wskazane w art. 22 ustawy o CIT. Nowelizacja ta nazywana jest małą klauzulą obejścia prawa podatkowego. Czy jej skutki będą równie małe?

Celem nowych przepisów ma być możliwość zakwestionowania przez organ podatkowy zwolnienia, w sytuacji gdy jego zastosowanie miało na celu obejście prawa podatkowego. Słowem, gdy głównym lub jednym z głównych celów było uzyskanie zwolnienia podatkowego (nieskutkujące wyłącznie wyeliminowaniem podwójnego opodatkowania tych dochodów), a czynność nie miała rzeczywistego charakteru. Niestety, przepisy zostały sformułowane w sposób bardzo ogólny i pozostawiają duże pole do nadinterpretacji i dowolności ze strony organów podatkowych.

Podatnicy przyzwyczajeni zostali, zarówno przez sądy, jak i same organy podatkowe, że w zakresie prawa podatkowego najważniejsze znaczenia ma wykładnia gramatyczna. To literalne brzmienie przepisów determinuje sposób jego stosowania, a także konsekwencje dla podatników. Od takiego rozumienia prawa podatkowego odchodzi się jednak na całym świecie, kierując się w stronę wykładni celowościowej. W szczególności widać to w orzecznictwie Trybunału Sprawiedliwości UE. Wyraz takiemu podejściu dano również w projekcie OECD zapobiegającym erozji (zmniejszeniu) podstawy opodatkowania i przekazywaniu zysków (Base Erosion and Profit Shifting).


Pozostało jeszcze 35% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane