statystyki

Założenia do ustawy o biegłych rewidentach są niezgodne z duchem europejskiej reformy i szkodliwe dla rynku

autor: Krzysztof Burnos03.09.2015, 07:16; Aktualizacja: 03.09.2015, 09:47
Krzysztof Burnos, prezes Krajowej Rady Biegłych Rewidentów

Krzysztof Burnos, prezes Krajowej Rady Biegłych Rewidentówźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Zaproponowane przez Ministerstwo Finansów rozwiązania znacząco wykraczają poza kierunki zmian rynku audytu w Europie. Mogą również zagrozić działalności tysięcy małych i średnich firm w Polsce.

Nie ma wątpliwości, że jest potrzebny nowy kształt ustawy o biegłych rewidentach i ich samorządzie, podmiotach uprawnionych do badania sprawozdań finansowych oraz niektórych innych ustaw. Trzeba poprawić efektywność nadzoru i doskonalić sprawozdawczość. Ten kierunek zmian ma swoje źródło w europejskiej dyrektywie i towarzyszących jej rozporządzeniach płynących z reformy systemu badań sprawozdawczości. Duch tych zmian wynika z doświadczeń kryzysu lat 2007–2008, kiedy to narzędzia kontrolne w wielu krajach po prostu zawiodły, a skutki tego odczuwamy cały czas.

Jako samorząd nie jesteśmy przeciwni dekoncentracji rynku czy zmianom prawnym. Są one konieczne, ale trudno nam nie alarmować, gdy proponowane przepisy godzą w interes większości profesji, także naszych klientów. Tym bardziej że nie do końca rozumiemy intencje ustawodawcy, który z powodzeniem może korzystać z dobrych rozwiązań wspólnotowych. Dzięki temu unikniemy koncentracji rynku, utraty licznych miejsc pracy, nie dopuścimy do obniżenia rangi zawodu biegłego rewidenta, co mogłoby się przełożyć na spadek dopływu nowych kadr. Za to wspólnie dopasowując przepisy do unijnych wskazań, możemy dać biegłym narzędzia, które zagwarantują efektywny nadzór tak nad przedsiębiorstwami, jak i JZP.

Dalej niż unijne wytyczne


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane