Do jutra można wykazać ulgę na złe długi

autor: Halina Zabrocka24.08.2015, 10:49; Aktualizacja: 24.08.2015, 10:52
konto-czas-pieniądze

Ulgę za złe długi można ująć w ewidencji na różne sposobyźródło: ShutterStock

Od lipca uprawnienie to mają nawet tacy wierzyciele, których z dłużnikiem łączą powiązania o charakterze np. rodzinnym, majątkowym albo wynikające ze stosunku pracy. Wyjątek, gdy firma zalegająca z płatnościami jest w stanie upadłości.

Sprzedaż towarów i usług przez przedsiębiorcę zarejestrowanego jako czynny podatnik VAT wiąże się z obowiązkiem odprowadzania VAT od tych transakcji. Bez znaczenia pozostaje to, czy należność z tytułu tych faktur została uregulowana. Tak więc przedsiębiorca, który sprzedał swoje towary lub usługi, a nie otrzymał zapłaty z tego tytułu, musi mimo to odprowadzić VAT od tej transakcji. Ulga na złe długi stwarza przedsiębiorcom możliwość odzyskania zapłaconego VAT. Przedsiębiorcy, którzy borykają się z niewypłacalnymi dłużnikami, powinni o tej uldze pamiętać. Może ona poprawić płynność finansową przedsiębiorstwa, choć nie zrekompensuje w całości poniesionych strat.

Do 30 czerwca br. z ulgi na złe długi nie mógł skorzystać przedsiębiorca, który był rodzinnie, majątkowo lub kapitałowo powiązany z dłużnikiem (lub z osobą pełniącą u dłużnika funkcje zarządzające lub kontrolne). Od 1 lipca 2015 r. przepis, który zakazywał stosowania ulgi na złe długi w takich przypadkach, został uchylony. Oznacza to, że niezależnie od tego, czy powiązania te miały wpływ na cenę, czy nie, od 1 lipca 2015 r. wierzyciel może korzystać z ulgi na złe długi.

Uprawnienie wierzyciela do korekty lub ponownej korekty powstaje w rozliczeniu za lipiec 2015 r. lub za III kwartał 2015 r., jeśli podatnik rozlicza się kwartalnie. Jeżeli podatnik w późniejszym okresie (przy dochowaniu pozostałych warunków do zastosowania ulgi na złe długi) podejmie decyzję o skorzystaniu z możliwości zastosowania ulgi, to dokona właściwej korekty także za lipiec 2015 r. lub III kwartał 2015 r. Wraz ze złożeniem deklaracji (korekty deklaracji) wierzyciel jest zobowiązany złożyć zawiadomienie o skorygowaniu podstawy opodatkowania oraz kwoty podatku należnego (VAT-ZD).

Likwidacja

A co jeśli dłużnik został w lipcu postawiony w stan likwidacji? Można się zastanawiać, czy jednostka będąca wierzycielem ma prawo do zastosowania ulgi na złe długi. Warto wskazać, że od 1 lipca dłużnik powiązany uprawnia do ulgi, ale taki w upadłości już nie. Od tego dnia zaczął bowiem też obowiązywać dodany przepis, który zwolnił z obowiązku korekty podatku naliczonego tych dłużników, którzy w momencie upływu 150 dni będą w trakcie postępowania upadłościowego lub w likwidacji. Nieskorygowany VAT nie trafi bezpośrednio do urzędu skarbowego, tylko będzie zgłaszany do masy upadłości i zaspokajany dopiero w trzeciej kolejności. Oznacza to, że jeśli nieściągalność była wcześniej uprawdopodobniona, ale w lipcu została rozpoczęta likwidacja dłużnika, to wierzyciel nie skorzysta z ulgi.


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane