statystyki

Z ulgi na złe długi skorzystają firmy rodzinne

autor: Justyna Bartnik05.10.2015, 20:00
wizytówka, biznes

Otóż do 1 lipca 2015 r. spółki kapitałowe powiązane ze sobą, a stale współpracujące, nie mogły skorzystać z ulgi. Podobna sytuacja dotyczyła osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, mających powiązania rodzinne, a współpracujących ze sobąźródło: ShutterStock

Jeśli między dłużnikiem a wierzycielem istnieją powiązania o charakterze kapitałowym, zarządczym bądź kontrolnym, to odliczenie jest także możliwe. Ułatwia to rozliczenia podmiotów współpracujących ze sobą.

Od 1 lipca 2015 r. obowiązują nowe zasady korzystania z ulgi na złe długi wprowadzone ustawą z 9 kwietnia 2015 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo zamówień publicznych (Dz.U. z 2015 r. poz. 605). Zmiana dotyczy zastosowania przez podatników ulgi wobec faktur wystawionych już od początku 2013 r.

Modyfikacji uległ katalog podatników. Kluczową zmianą jest skonkretyzowanie nabywcy nie tylko jako podatnika VAT, ale jako podatnika VAT czynnego. Zatem tę cechę trzeba sprawdzić.

Wychodząc naprzeciw powyższemu wymogowi utworzono portale, za pomocą których możliwe jest sprawdzenie statusu podmiotu w VAT. Co prawda są one dedykowane przede wszystkim podatnikom stosującym mechanizm odwrotnego obciążenia w odniesieniu do towarów wymienionych w załączniku nr 11 do ustawy o VAT, ale też korzystający z ulgi na złe długi chętnie do nich zaglądają, by sprawdzić, czy ich kontrahenci są czynnymi podatnikami VAT.

Dla rodziny i nie tylko

Kolejną istotną zmianą jest zniesienie warunku dotyczącego braku możliwości skorzystania z ulgi na złe długi przez podatnika (wierzyciela) w przypadku istnienia między nim a dłużnikiem powiązań o charakterze rodzinnym, a także więzi związanych z przysposobieniem, powiązaniem kapitałowym, zarządczym, kontrolnym stosunkiem majątkowym lub wynikających ze stosunku pracy. Obecnie podatnik może więc skorzystać z ulgi na złe długi w przypadku istnienia między nim a dłużnikiem powiązań, o których mowa w art. 32 ust. 2–4 ustawy o VAT. Co to oznacza?


Pozostało 88% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane