statystyki

Umorzenie kary bywa przychodem. Zobacz, kiedy musisz zapłacić PIT

autor: Mariusz Szulc21.07.2015, 17:00
Trudno zaś mówić, że osoba bezpłatnie wypożyczająca książki z biblioteki uzyskała z tego tytułu jakiekolwiek świadczenie.

Trudno zaś mówić, że osoba bezpłatnie wypożyczająca książki z biblioteki uzyskała z tego tytułu jakiekolwiek świadczenie.źródło: ShutterStock

Pani Joanna dowiedziała się niedawno, że czytelnicy, którzy na skutek decyzji biblioteki nie zapłacą kar za przetrzymane książki, powinni z tego tytułu uiścić PIT. – Wprawdzie fiskus zmienił potem zdanie, ale teraz zastanawiam się, na jakiej podstawie wydano pierwotne stanowisko. Czy istnieją jakiekolwiek reguły dotyczące opodatkowania umorzenia – pyta czytelniczka.

Reguły istnieją, ale podatnicy nie zawsze będą z nich zadowoleni. W sprawie, do której nawiązuje pani Joanna, dopiero minister finansów musiał przypomnieć podległym sobie urzędnikom, że nie każde umorzenie jest przychodem. Wyjaśnił, że jeśli taka preferencja przyznana podatnikowi nie była powiązana z jakimkolwiek wcześniejszym świadczeniem na jego rzecz, to nie ma też mowy o podatku. Trudno zaś mówić, że osoba bezpłatnie wypożyczająca książki z biblioteki uzyskała z tego tytułu jakiekolwiek świadczenie.


Pozostało jeszcze 86% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

 • StAAbrA(2015-07-21 18:40) Zgłoś naruszenie 00

  Jeszcze trochę , a niezgubienie pieniędzy będzie przychodem - a konkretnie , to zyskiem nadzwyczajnym .
  No , bo skoro pozostawienie portfela w pociągu , to strata ...

  Odpowiedz
 • w rozterce(2015-07-21 22:21) Zgłoś naruszenie 00

  A ja miałem kupić żonie prezent na rocznicę ślubu i go nie kupiłem. W związku z tym mam przychód. Teraz się zastanawiam, czy to już złożyć PIT i się opodatkować, czy w przyszłym roku doliczyć ten dochód jak będę się rozliczał PIT-em za ten rok. Może ktoś mi podpowie jak to najlepiej załatwić ?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane