statystyki

Od stadionu wybudowanego przez gminę można częściowo odliczyć podatek

autor: Łukasz Zalewski03.08.2015, 07:27; Aktualizacja: 03.08.2015, 10:03
Gmina wskazała, że zarówno ona, jak i centrum są podatnikami VAT

Gmina wskazała, że zarówno ona, jak i centrum są podatnikami VATźródło: ShutterStock

Zmiana przeznaczenia inwestycji do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług pozwala skorygować rozliczenia i odzyskać część daniny – uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach.

Sprawa dotyczyła gminy, która za ok. 5 mln zł wybudowała stadion piłkarski z elementami lekkoatletycznymi. Inwestycję podzielono na trzy etapy i zakończyła się w 2011 r. W tym samym roku jednostka przekazała ją nieodpłatnie – na podstawie umowy użyczenia – Samorządowemu Centrum Kultury i Sportu. W 2013 r. zmieniła sposób przekazania obiektu – na odpłatną umowę dzierżawy.

Gmina wskazała, że zarówno ona, jak i centrum są podatnikami VAT. Teraz zamierza zmienić sposób przekazania I etapu inwestycji z czynności nieopodatkowanych VAT na opodatkowane. Podpisała umowę o odpłatnej dzierżawie stadionu, co oznacza, że będzie on wykorzystywany przez samorząd właśnie do czynności opodatkowanych VAT. Z tytułu dzierżawy co miesiąc do budżetu jednostki wpływa 400 zł. Gmina chciała więc wiedzieć, czy w przypadku zawarcia umowy dzierżawy będzie mogła skorygować swój podatek naliczony i odliczyć część VAT od wydatków na realizację I etapu budowy stadionu.


Pozostało 53% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane