statystyki

Ulga rehabilitacyjna także na piec

autor: Agnieszka Pokojska06.07.2015, 07:22; Aktualizacja: 06.07.2015, 08:48
Pieniądze, kalkulator

Można odliczyć koszty zakupu nowoczesnego wyposażenia, jeżeli odpowiada on potrzebom wynikającym z niepełnosprawności – stwierdził dyrektor katowickiej izby.źródło: ShutterStock

Można odliczyć koszty zakupu nowoczesnego wyposażenia, jeżeli odpowiada on potrzebom wynikającym z niepełnosprawności – stwierdził dyrektor katowickiej izby.

O interpretację wystąpiła matka niepełnosprawnego dziecka, cierpiącego na hipoimmunoglobulinemię. Choroba ta polega na znacznym spadku odporności organizmu, co prowadzi często do infekcji górnych dróg oddechowych, ucha środkowego i opon mózgowych. W domu, w którym mieszkali, był zainstalowany piec starego typu, bez możliwości regulowania temperatury. Raz było więc za gorąco, innym razem za zimno, co tylko pogarszało stan zdrowia dziecka. Matka kupiła więc nowy piec – ekologiczny, z możliwością ustawienia stałej, optymalnej temperatury.

Chciała odliczyć ten wydatek w ramach ulgi rehabilitacyjnej. Powoływała się na art. 26 ust. 1 pkt 6 i ust. 7e ustawy o PIT, który pozwala odliczyć wydatki związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych niepełnosprawnego.

Potwierdził to dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach. Powołał się jednak na inny przepis – art. 26 ust. 7a pkt 1 ustawy o PIT. Umożliwia on odliczenie wydatków poniesionych na adaptację i wyposażenie mieszkań oraz budynków mieszkalnych stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności.

Interpretacja dyrektora IS w Katowicach z 5 czerwca 2015 r., nr IBPBII/1/4511-170/15/MZ


Pozostało 1% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane