O interpretację wystąpiła matka niepełnosprawnego dziecka, cierpiącego na hipoimmunoglobulinemię. Choroba ta polega na znacznym spadku odporności organizmu, co prowadzi często do infekcji górnych dróg oddechowych, ucha środkowego i opon mózgowych. W domu, w którym mieszkali, był zainstalowany piec starego typu, bez możliwości regulowania temperatury. Raz było więc za gorąco, innym razem za zimno, co tylko pogarszało stan zdrowia dziecka. Matka kupiła więc nowy piec – ekologiczny, z możliwością ustawienia stałej, optymalnej temperatury.
Chciała odliczyć ten wydatek w ramach ulgi rehabilitacyjnej. Powoływała się na art. 26 ust. 1 pkt 6 i ust. 7e ustawy o PIT, który pozwala odliczyć wydatki związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych niepełnosprawnego.
Potwierdził to dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach. Powołał się jednak na inny przepis – art. 26 ust. 7a pkt 1 ustawy o PIT. Umożliwia on odliczenie wydatków poniesionych na adaptację i wyposażenie mieszkań oraz budynków mieszkalnych stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności.
Interpretacja dyrektora IS w Katowicach z 5 czerwca 2015 r., nr IBPBII/1/4511-170/15/MZ