statystyki

Fiskus zweryfikuje prawo niepełnosprawnego do ulgi

autor: Agnieszka Pokojska09.11.2015, 17:00
niepełnosprawni

Urząd może wezwać takie osoby i spytać, czy faktycznie udzielały pomocy niepełnosprawnemu.źródło: ShutterStock

Jestem osobą z dysfunkcją w stopniu znacznym ze względu na słaby wzrok – pisze pani Stanisława. Wyjaśnia, że składając zeznanie podatkowe za poprzedni rok, odliczyła sobie od dochodu ryczałt za przewodnika. Korzysta z takiej pomocy prawie codziennie, bo sama nie jest w stanie wyjść z domu. Przy tym odwdzięcza się na różne sposoby, jakimś prezentem typu kawa itp. bądź pieniędzmi, lub po prostu płaci za benzynę osobie, która ją przewozi.

– Teraz urząd skarbowy wzywa mnie, bym udowodniła poniesione wydatki, a ja przecież nie mam żadnych faktur. Proszona jestem o podanie nazwisk osób, które mi pomagały, i boję się, że będą one później wzywane przez urząd – tłumaczy czytelniczka. – W przyszłości mogą odmówić mi pomocy, bo przecież nikt nie lubi być ciągany po urzędach. Proszę o pomoc w tej sprawie – pisze pani Stanisława.

Urząd nie prosi pani Stanisławy o udowodnienie kwoty wydatków. W przypadku tzw. wydatków limitowanych, w tym na opiekuna, które można odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej, nie trzeba gromadzić dokumentów potwierdzających ich wysokość. Jednak na żądanie urzędu podatnik musi przedstawić dowody niezbędne do ustalenia prawa do odliczenia. W tym przypadku chodzi o podanie z imienia i nazwiska osoby, której zapłacono w związku z pełnieniem przez nią funkcji opiekuna. O te dane prosi właśnie czytelniczkę urząd skarbowy. To podstawa do zweryfikowania, czy takie wydatki podatnik w ogóle poniósł.

Wielkość odliczenia – w tym przypadku – to maksymalnie 2280 zł. Nie jest to jednak ryczałt, ale limit, do którego można odliczyć wydatki faktycznie poniesione. Jeżeli bowiem okaże się, że niepełnosprawny korzystał z jednego opiekuna trzy razy w roku – trudno uznać, że mógł ponieść wydatki z tego tytułu w pełnej kwocie limitu.


Pozostało 53% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

 • klik(2015-12-01 03:11) Zgłoś naruszenie 60

  Banda nieudacznikow! Ganiaja tch biednych ludzi kompletnie bezsensu! Co za poyebany kraj gdzie za chorobe trzeba sie tlumaczyc jak przestepca, a przestepca, ktory okrada chorych i biednych, ktory kradnie milony smieje sie wszystkim w twarz i chodzi na wolnosci! Wstyd mi za politykow, ktorzy robia z tego kraju jeden wielki kibel!:(

  Odpowiedz
 • woś(2015-12-21 22:06) Zgłoś naruszenie 30

  inwalida musi udowodnić że jest inwalidą,zwłaszcza psychicznie chory -pozdrawiam Starostwo w Kutnie

  Odpowiedz
 • windy_city(2015-11-09 18:51) Zgłoś naruszenie 20

  A nie jest to tak, ze skoro podatnik skorzystał ze swego PRAWA to ewentualnie urząd musi dowieść, że bezprawnie... podatnik wcale nie musi przy tym współpracować, bo nie ma ustawowego obowiązku prowadzić buchalterii i może nie pamiętać...

  Odpowiedz
 • @windy city(2015-11-09 19:44) Zgłoś naruszenie 00

  "...nie musi przy tym współpracować..." itd. Niestety, jest inaczej. W orzecznictwie podatkowym (sądy administracyjne) przyjmuje się założenie, że tylko aktywna postawa podatnika jest warunkiem skorzystania przez niego ze wszystkich przysługujących mu w toku postępowania podatkowego praw.

  Odpowiedz
 • Emma PZN(2015-11-11 18:16) Zgłoś naruszenie 00

  W stopniu znacznym, nie ma opiekuna? jak jest opiekun to nie można odpisać ulgi. Nigdy nie korzystałam z tego odpisu, bo to jest bardzo naciągane. "Choć podlegają odliczeniu wydatki faktycznie poniesione na opłacenie przewodników osób niepełnosprawnych (niewidomych i z niepełnosprawnością narządu ruchu, o których mowa na wstępie), to nie ma obowiązku ich dokumentowania, np. fakturą, rachunkiem. Tak wynika z art. 26 ust. 7c ustawy o pdof. Jednocześnie przepis ten stanowi, że na żądanie organów podatkowych lub organów kontroli skarbowej podatnik jest obowiązany przedstawić dowody niezbędne do ustalenia prawa do odliczenia, w szczególności wskazać z imienia i nazwiska osoby, które opłacono w związku z pełnieniem przez nie funkcji przewodnika."

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane