statystyki

Urząd mógłby wziąć pod uwagę, że inwalida wyręcza państwo

autor: Patrycja Dudek06.08.2015, 07:19; Aktualizacja: 06.08.2015, 10:13
prawo, sąd, sprawiedliwość

Chodziło o mężczyznę, który urodził się z dziecięcym porażeniem mózgowym oraz zniekształconymi kończynami.źródło: ShutterStock

Zanim fiskus odmówi umorzenia zaległości, powinien ustalić m.in., czy dochód niepełnosprawnego wystarcza nie tylko na spłatę zobowiązań podatkowych i zaspokojenie jego potrzeb, lecz także na utrzymanie rodziny – przypomniał NSA.

Chodziło o mężczyznę, który urodził się z dziecięcym porażeniem mózgowym oraz zniekształconymi kończynami. Nauczył się jednak malować ustami. Został członkiem Światowego Związku Artystów Malujących Ustami i Nogami, który przyznał mu stypendium i płacił honoraria za wykonane prace. Z tego – oraz kilkuset złotych renty miesięcznie – inwalida utrzymywał siebie, niepełnosprawną żonę i chorą córkę.

Mężczyzna nie zgłosił do opodatkowania honorariów wypłaconych mu w latach 1999–2002. Powstała więc zaległość, którą fiskus po latach zamierzał wyegzekwować z odsetkami. Podatnik złożył wniosek o jej umorzenie.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane