Jak rozliczać najem nieruchomości?

autor: Radosław Kowalski06.07.2015, 19:00; Aktualizacja: 06.07.2015, 19:09
Przyporządkowanie przychodów do źródła na potrzeby podatku dochodowego czy wybór formy opodatkowania są całkowicie niezależne od klasyfikacji działalności polegającej na wynajmie na płaszczyźnie VAT

Przyporządkowanie przychodów do źródła na potrzeby podatku dochodowego czy wybór formy opodatkowania są całkowicie niezależne od klasyfikacji działalności polegającej na wynajmie na płaszczyźnie VATźródło: ShutterStock

Najważniejsze jest ustalenie, czy robimy to w ramach działalności gospodarczej, czy prywatnie. Jako formę opodatkowania można wybrać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, z niską 8,5-proc. stawką, lecz trzeba być ostrożnym, bo nie zawsze się to opłaca.

Podatnik, osoba fizyczna, która wykorzystuje składniki swojego majątku (w tym nieruchomości) w celach zarobkowych, oddając je w używanie podmiotom trzecim w zamian za wynagrodzenie, uzyskuje przychód podatkowy.

Tak jak w wielu innych przypadkach, tak i w tym dla dokonania prawidłowego rozliczenia podatkowego niezbędne jest umiejscowienie uzyskanego przychodu w odpowiednim źródle (przychodów). Alokacja taka powinna być dokonana przez samego podatnika.

Świadoma decyzja

Mimo normatywnego charakteru podatków i dość restrykcyjnego przyporządkowywania przychodów do konkretnych źródeł przez samego ustawodawcę przychody osiągane przez osobę fizyczną w związku z wynajmem rzeczy mogą być umiejscowione w źródle:

● najem, podnajem itp., lub

● pozarolnicza działalność gospodarcza.

Co ważne, to sami podatnicy kreują okoliczności, które przesądzają o alokacji przychodu, a w efekcie o zasadach jego rozliczenia, a nawet o rodzaju płaconego podatku.

Jeżeli przedmiot najmu wchodzi w skład przedsiębiorstwa (majątek wykorzystywany do prowadzonej działalności gospodarczej), to przychody uzyskiwane z tytułu jego oddania w odpłatne używanie zaliczane są do źródła pozarolnicza działalność gospodarcza.


Pozostało 95% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane