statystyki

Podatkowe zawiłości przy wynajmie w miejscowości wakacyjnej

autor: Łukasz Zalewski27.07.2016, 09:00; Aktualizacja: 27.07.2016, 09:11

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Pani Janina jest właścicielką domu nad morzem. Od maja do września wynajmuje go w całości letnikom, a w grudniu przyjeżdżającym na wypoczynek świąteczny. Co więcej, kupiła w tym roku również apartament, który również zamierza wynajmować. Wynajęła go pośrednikowi, który szuka chętnych, sprząta w mieszkaniu, przekazuje klucze i rozlicza się z nimi. Z umowy z pośrednikiem wynika, że przekazuje on większość wynagrodzenia od turystów pani Janinie – właścicielce. Sam też zarabia – dostaje jego część. Jeśli nie znajdzie turystów, nie zarabia nikt. W związku z nieruchomościami kobieta zastanawia się, według jakich stawek musi zapłacić podatek od nich, i czy prawidłowo rozliczała dotychczas daninę od domu. Nie wie, czy nie powinna jej przerzucać na najemców, czy też ona – jako właścicielka – musi ją uiścić. Nie jest też pewna, czy od apartamentu musi płacić podatek za cały rok według najwyższej stawki, czy też jedynie za okres faktycznego wynajmu

Zasady opodatkowania i rozliczania podatku od nieruchomości od domu i apartamentu są zbliżone. W praktyce jednak wystąpią pewne różnice dotyczące obowiązków podatkowych od obu nieruchomości.

Zacznijmy od domu. Pani Janina musi zapłacić podatek od nieruchomości według stawek mieszkalnych od części, która nie jest zajęta na działalność oraz według stawek właściwych dla działalności gospodarczej – od wynajmowanej. Zgodnie z definicją zapisaną w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych, grunty, budynki i budowle związane z prowadzeniem działalności gospodarczej to te będące w posiadaniu przedsiębiorcy lub innego podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą. Innymi słowy, zasadą jest, że samo posiadanie nieruchomości przez przedsiębiorcę oznacza obowiązek zapłaty podatku według stawki właściwej dla działalności gospodarczej. Od tej zasady są jednak wyjątki. Jeden z nich dotyczy sytuacji pani Janiny. Zgodnie z nim opodatkowane najwyższą stawką daniny od nieruchomości są jedynie budynki mieszkalne lub ich części zajęte na działalność. Jaka jest różnica między „związaniem” z działalnością a „zajęciem” na działalność? Budynki są wtedy zajęte na działalność, jeśli wykluczona jest ich inna funkcja. Jeśli np. pani Janina mieszka w pokoju i jednocześnie prowadzi w nim działalność, to oznacza, że nie jest on zajęty na działalność. A zatem tylko pokoje faktycznie zajęte pod wynajem są objęte stawką właściwą dla działalności gospodarczej i obowiązuje ona tylko w miesiącach faktycznego wynajmu. Zgodnie bowiem z art. 6 ust. 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, jeżeli w trakcie roku podatkowego zaistniało zdarzenie mające wpływ na wysokość opodatkowania w tym roku, a zwłaszcza zmiana sposobu wykorzystywania przedmiotu opodatkowania lub jego części, podatek ulega obniżeniu lub podwyższeniu, poczynając od pierwszego dnia miesiąca następującego po tym, w którym nastąpiło to zdarzenie.


Pozostało 50% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • mimi(2016-07-27 11:19) Zgłoś naruszenie 01

    Autor ponownie nie przyłożył się do tematu w 100%. Artykuł "Podatkowy kłopot z sezonowym wynajmem apartamentów" był chaotyczny i nie wyjaśnił problemu, jedynie go zagmatwał. W powyższym artykule nie wyjaśniono jak sytuacja się przedstawia w przypadku apartamentu, który nie jest lokalem mieszkalnym. Początek obiecujący, końcówka odpuszczona. Robienie ludziom zamętu w głowie.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane