statystyki

Testowe auta niekoniecznie z pełnym odliczeniem VAT

autor: Katarzyna Rosik21.04.2015, 07:51; Aktualizacja: 21.04.2015, 09:46

Jeżeli auto może być wykorzystywane przez pracownika do celów prywatnych, to spółka odliczy tylko 50 proc. podatku od ceny nabycia i wydatków eksploatacyjnych. Nie zmienia tego to, że w trakcie jazd jest badana sprawność firmowej instalacji, a przebieg jest zapisywany w specjalnej ewidencji.

Sprawa rozpatrywana przez WSA w Warszawie dotyczyła spółki zajmującej się produkcją i sprzedażą instalacji gazowych do samochodów. W tym celu spółka szkoli pracowników serwisów montujących systemy LPG i CNG oraz wykonuje testy na prawidłowość działania instalacji w pojazdach poszczególnych marek. W praktyce do testowania są używane samochody służbowe kupowane przez spółkę. Są one udostępniane pracownikom – zasadniczo w celach służbowych, ale spółka zezwala także, w wyjątkowych wypadkach, na korzystanie z nich do celów prywatnych. Za każdym razem – czy to wykorzystując samochód do jazd służbowych, czy prywatnych – pracownicy są zobowiązani do testowania instalacji i powiadamiania działu technicznego o wszelkich nieprawidłowościach i usterkach zaobserwowanych w trakcie używania pojazdów. Wszystkie koszty związane z eksploatacją samochodów są pokrywane przez spółkę, zarówno te związane z jazdami służbowymi, jak i prywatnymi.

Spółka była zdania, że przysługuje jej pełne prawo do odliczenia VAT od wydatków związanych z nabyciem oraz eksploatacją tych samochodów. Podkreślała, że spełnia wszystkie wymogi formalne, takie jak np. obowiązek prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu. Uważała, że nie mogą mieć w tej sprawie zastosowania przepisy ograniczające wysokość odliczenia VAT do 50 proc. Tłumaczyła, że niezależnie od tego, czy samochód jest używany przez pracownika w celach prywatnych, czy służbowych, to zawsze służy przede wszystkim do testowania instalacji, co z kolei jest nieodłącznym elementem prowadzenia działalności gospodarczej.


Pozostało 48% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane