statystyki

Zmiany w rachunkowości pogorszą wyniki SKOK-ów

autor: Agnieszka Pokojska03.07.2014, 19:00
rachunki-płatności

Zgodnie z nowymi przepisami kasy będą musiały m.in. tworzyć większe odpisy aktualizujące wartość ich należności z tytułu udzielonych kredytów i pożyczek.źródło: ShutterStock

Od 1 stycznia 2015 r. kasy oszczędnościowo-kredytowe będą musiały stosować bardziej restrykcyjne zasady rachunkowości niż obecnie. Wynika to z opublikowanego rozporządzenia z 25 czerwca 2014 r.

Zgodnie z nowymi przepisami kasy będą musiały m.in. tworzyć większe odpisy aktualizujące wartość ich należności z tytułu udzielonych kredytów i pożyczek. Ministerstwo Finansów oszacowało w uzasadnieniu do projektu, że na skutek wejścia w życie rozporządzenia, SKOK-i zwiększą w przyszłym roku odpisy o 34 mln zł. O tyle samo pogorszą się więc wyniki finansowe kas.

Od 2015 r. SKOK-i będą musiały bowiem odpisać w koszty 20 proc. kredytu lub pożyczki, gdy klient spóźni się o trzy miesiące ze spłatą choć jednej raty, 50 proc. – przy zaległości sześciomiesięcznej i 100 proc. – przy zaległości rocznej.

Obecnie kasy tworzą odpisy w wysokości co najmniej 35 proc., gdy należność jest przeterminowana o trzy miesiące, natomiast w wysokości 100 proc. – gdy termin spłaty został przekroczony o 12 miesięcy.


Pozostało jeszcze 63% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane