Rewolucja w PIT: zeznanie podatkowe wypełni płatnik

26.08.2009, 03:00; Aktualizacja: 26.08.2009, 10:29

W rozliczeniu za 2009 rok płatnicy obowiązkowo będą składać roczne PIT za podatników. Pracodawca w deklaracji pracownika uwzględni ulgi: internetową i na dziecko oraz 1 proc. podatku. Płatnik za wypełnienie deklaracji będzie mógł pobrać opłatę z odprowadzonych podatków.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:GP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (52)

  • alajaja(2009-08-26 12:00) Zgłoś naruszenie 22

    Ciekawe, że ci genialni przedstawiciele Ministerstwa Finansów, którzy wymyślili tak rewolucyjne zmiany w PIT od "szarych" obywateli, nie mogą "wykoncepować" jak odebrać należne podatki od nieuczciwych podatników, pseudo biznesmenów i innych oszustów. Czy to jest ponad ich pomyślunek? Uczciwych po d..., a złodziejom "cacy". A w Radzie Ministrów nie znalazł się ani jeden, który powiedziałby "basta" tym pomysłodawcom? Czy to "ciało" też nie myśli?

    Odpowiedz
  • Iwonis(2009-08-26 12:07) Zgłoś naruszenie 22

    Czy dotyczy to wszystkich umów czy tylko umowy o pracę?

    Odpowiedz
  • do lis(2009-08-28 17:46) Zgłoś naruszenie 22

    Bardzo ciekawa teoria, tylko gdyby pracodawca wypisał na swojego pracownika umowę o dzieło musiałby od niej odprowadzić składki do ZUS, co mija się z celem. Już lepiej wypisac na ciotkę cyz kogoś kto nei pracuje taką umowę, bo nie trzeba odpalać działki ZUSowi, a tym samym cała Twoje teoria legła w gruzach.

    Odpowiedz
  • M.(2009-08-26 14:35) Zgłoś naruszenie 22

    I znów wymyślił coś ktoś, kto nie ma zielonego pojęcia, jak wygląda sporządzanie takich dokumentów w praktyce, jak wygląda prowadzenie firmy i rozliczeń pracowniczych. Już widzę, jak dogaduję się z pracownikami wszystkich klientów mojego biura rachunkowego i każdy z nich znosi mi dokumentację do rozliczenia rocznego.

    Odpowiedz
  • Beti(2009-08-27 12:55) Zgłoś naruszenie 22

    Ja też z miłą chęcią za takie pieniądze zlecę wypełnianie PIT-ów. To jakieś nieporozumienie,chyba nudzi się komuś na górze!!!

    Odpowiedz
  • ruda(2009-08-27 07:46) Zgłoś naruszenie 22

    Ale idiotyzm !!! Mamy 50 jednostek organizacycjnych w wielu miastach w Polsce a place rozliczamy w centrali... zebrac oswiadczenia od mlodych ludzi ktorzy olewaja rozliczenia to dopiero bedzie jazda !!!

    Odpowiedz
  • obywatel(2009-08-29 16:31) Zgłoś naruszenie 22

    ..he..he.. to jest chyba propozycja dla nieudaczników...

    Odpowiedz
  • epit(2009-08-29 20:53) Zgłoś naruszenie 22

    Od kilkunastu lat obowiązuje zeznanie podatkowe PIT. Podatnicy, w większości, już się nauczyli jak je wypełniać nawet z uwzględnieniem specyficznych indywidualnych subtelności podatkowych. Wielki bałagan w rozliczeniach powstanie gdy prowadzić je będą pracodawcy. Ponadto moje zeznanie zawierać będzie szereg danych osobistych i nie życzę sobie aby pani Zosia z księgowości je rozpowszechniała w swoim biurze. Pomysłodawcy zrezygnujcie z tego obłędnego pomysłu.

    Odpowiedz
  • b(2009-08-29 09:15) Zgłoś naruszenie 22

    Wypelnianie PIT jest jedna z form likwidacji analfabetyzmu ekonomicznego w Polsce.
    W formularzu PIT nalezy wyodrebnic dodatkowo rubryke na parapodatek zdrowotny, ktory aktualnie wynosi 1,25% pensji.

    Odpowiedz
  • lis(2009-08-27 18:19) Zgłoś naruszenie 22

    To wymyślili lodziarze- pracodawcy. Za umowę o dziieło wkalkulowaną w stosunek pracy pieniądze będą zabierali szefowie , kolesie albo ich rodzinki . Za naiwnych wypełnią PIT , żby nie widzieli co tam w poszczególnych rubrykach jest wpisane . Na umowie o dzieło popdrobią podpisy pracownika albo zafirmują ją kolesie lub rodzinka . Będą to koszty pracodawcy , które i tak w ten sposób są już robione przy manipulacji , niezasadnego obniżania, premią . Jak oni wypełnią pit -roczny do informacji PIT -11 pracownik nie otrzyma i nic nie będzie wiedział . To rozwiązanie jest z góry ukartowane i stanowi furtkę dla przekretów i okradania niekumatych

    Odpowiedz
  • !!!(2009-08-26 11:19) Zgłoś naruszenie 22

    Skoro projekt wypłynął z MF, warto rozważyć zastąpienie autorów ludźmi zdolnymi do logicznego myślenia, albo pozbyć się ich bez wymiany, aby następni nie wymyślali podobnych "uproszczeń"

    Odpowiedz
  • DMD(2009-08-27 11:37) Zgłoś naruszenie 22

    Czy pracodawca rozliczający za pracownika podatek roczny będzie magazynował u siebie dowody wpłat za internet? i czy to pracodawcę (księgową) będzie wzywał US do tłumaczenia się za podatnika? TO JAKAŚ PARANOJA !

    Odpowiedz
  • yohan(2009-08-26 13:49) Zgłoś naruszenie 22

    Rewolucja to by była jakby znieśli ten idiotyczny podatek, który jakby policzyć WSZYSTKIE koszty: drukowanie, wprowadzanie z powrotem do komputera, wysyłanie, wożenie, korygowanie, czas i energia ludzi na każdym etapie tej bzdury, obliczanie i odprowadzanie podatków ludzi zatrudnionych przez budżet (przelewanie z pustego w próżne), wreszcie na koniec i tak zwracanie go większości podatników w związku z ulgą prorodzinną

    to okazało by się że zyski dla budżetu są UJEMNE

    Odpowiedz
  • bm(2009-08-26 13:35) Zgłoś naruszenie 22

    Przy najniższym wynagrodzeniu 1.276,00 zł , podatek pobrany miesięcznie to 47.00 zł .Cały rok to 564,00 zł. Rząd proponuje żeby mozna było pobierać opłatę za zrobienie zeznania 0.35 % od pobranego podatku czyli 564x0.35%= 1,97 zł. Która księgowa chciałaby sprzedać swoją wiedzę dot. zeznania rocznego i wszelkich odliczeń za niecałe 2 zł ? Nie znam takiej osoby. Pomijam koszty związane z posiadaniem komputera, drukarki, papieru, telefonu (kontakt z podatnikiem), które są niezbędne żeby zeznanie było zrobione profesionalnie czyli- poprawnie , estetycznie, czytelnie. Jestem PRZECIW rozliczania pracowników przez pracodawców. Tylko czy mój "sprzeciw" kogoś w rządzie interesuje ? ...

    Odpowiedz
  • Księgowa(2009-08-26 13:55) Zgłoś naruszenie 22

    Czy ktoś w ogóle myśli co robi. Dla mnie jako księgowa to jest 100% więcej pracy. Debile!!! a pieniądze wciąż będę miała te same...

    Odpowiedz
  • kaśka(2009-08-26 13:34) Zgłoś naruszenie 22

    Kompletnie chory pomysł, w dodatku naruszający prawa obywatela (dlaczego mam płatnikowi ujawnić, a jakich ulg korzystam i ile zarobił mój współmałżonek w przypadku rozliczenia wspólnego?) Skandaliczny pomysł tych, którzy mieli uwalniać nasze życie od absurdów. A jakie to daje mozliwości nadużyć pracodawcom! Błyskawicznie trzeba to zaskarżyć do RPO, natychmiast.

    Odpowiedz
  • SLon(2009-08-26 11:55) Zgłoś naruszenie 11

    Zgadzam się z "jeszcze skeptik" w kwestii nieskładania deklaracji przez podatnika i płatnika ale... w każdej sytuacji, kiedy podatnik ma rozliczone podatki i zusy przez wszystkich swoich praco/zlecenio/ etc. -dawców. Przecież US ma już wszelkie dane na ten temat i po... cóż mu dodatkowy "papier"? To tylko zawracanie d... pracodawcom i ZUSowi też (płacił emeryture, potrącał podatek, przesyłał informacje do US). Za skarby świata nie pojmuję, po co mnoży się byty niepotrzebne? Jaki jest tego cel i kto na tym zarabia? Zero logiki!
    Albo zostawić to tak, jak jest! Nie mieszać! I tak jest kupa bałaganu!

    Odpowiedz
  • Megi1955(2009-08-26 11:36) Zgłoś naruszenie 00

    Nawet mi sie nie chce tego komentować, idiotyzm - tych biednych płatników już całkiem pogrążyć - później w nieskończoność korekty, korekty,korekty... Siedzą tam za nasze pieniądze i wymyślają bzdury, zamiast usprawnić najpierw swoje podwórko, aby nie ciągnąć z ludzi aż takich podatków.

    Odpowiedz
  • alejaja(2009-08-26 11:53) Zgłoś naruszenie 01

    Zamienił stryjek siekierkę na kijek. Do tej pory kto chciał żeby rozliczał go zakład pracy składał oświadczenie, teraz będą składali je wszyscy : jedni że nie chcą żeby ich rozliczał pracodawca, inni jakie ulgi ma za nich odliczyć. I pomyśleć, że takie pomysły rodzą się w głowach naszych decydentów każdego roku. Panie i Panowie z Ministerstwa Finansów : zajmijcie się finansami naszego kraju a nie grzebcie w PIT-ach podatników. Nie przypuszczałam, że opłacani przeze mnie wysocy urzędnicy państwowi mogą wpaść na takie genialne i rewolucyjne pomysły. A swoją drogą czy w Radzie Ministrów nie ma mądrych? Ten pomysł jest bzdurny.

    Odpowiedz
  • abc(2009-09-10 08:45) Zgłoś naruszenie 00

    do 45. To nie Gwiazdowski wymyślił, był już podatek od płac, który obliczał i płacił pracodawca od funduszu płac.
    Jeżeli nie złożę oświadczenia, to i tak sam się mogę rozliczyć, a w urzędach będą mieli po kilka rozliczeń. Ciekawe kogo będą wzywać celem wyjaśnienia.
    Likwidacja samodzielnego rozliczania się z podatków to popieranie analfabetyzmu wtórnego.
    Dlaczego pracodawca ma wiedzieć komu przekazuję 1% podatku?!

    Odpowiedz