statystyki

Koniec z niejednolitą wykładnią fiskusa

autor: Agnieszka Pokojska19.10.2020, 07:10; Aktualizacja: 19.10.2020, 07:30
Zadania związane z orzecznictwem podatkowym realizował departament poboru podatków

Zadania związane z orzecznictwem podatkowym realizował departament poboru podatkówźródło: ShutterStock

W Ministerstwie Finansów powstał nowy departament orzecznictwa podatkowego. Ma zadbać, aby organy w ten sam sposób interpretowały przepisy. Zdaniem ekspertów jest to szansa na rozwiązanie jednego z głównych problemów polskiego systemu podatkowego, jakim jest niejednolita wykładnia prezentowana przez fiskusa.

– Zadaniem nowo powstałego departamentu jest przede wszystkim monitorowanie prawidłowości interpretacji indywidualnych i wiążących informacji stawkowych wydawanych przez dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej oraz udzielanie wyjaśnień odnośnie do wątpliwości dotyczących stosowania przepisów prawa podatkowego zgłaszanych przez izby administracji skarbowej – mówi DGP Elżbieta Banaszewska-Miałkowska, dyrektor nowego departamentu.

Korzyść dla podatników


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • przedsiębiorca(2020-10-19 07:48) Zgłoś naruszenie 81

  Taaak, tworzenie nowych komórek z nadaniem partyjnym, które zajmie się mówieniem ludziom, co wg nich oznaczają niejasne przepisy. Będzie kolejny organ interpretujący coś, co powinno być napisane prosto i wykluczające możliwość interpretacji. Ale jeśli nie umie się zrobić czegoś dobrze, to zawsze można to "przerobić".

  Odpowiedz
 • j.(2020-10-20 21:47) Zgłoś naruszenie 50

  Tu nie jest potrzebny "nowy departament orzecznictwa podatkowego", tylko gruntowna reforma materialnego prawa podatkowego idąca w kierunku jego zdecydowanego uproszczenia i precyzyjnego formułowania przepisów, żeby nie było tak, jak obecnie, że wiele przepisów już po pierwszej ich lekturze budzi uzasadnione wątpliwości interpretacyjne, jakby twórcy tych przepisów zostawiali - cytując Klasyka - "takie małe niedomówienie"... żeby zaraz trzeba było występować o interpretację. Niestety od lat działania kolejnych rządów idą raczej w przeciwnym kierunku: Coraz większe komplikowanie przepisów, ich niesamowita zmienność, a więc żadnej stabilizacji i mnóstwo niejednoznacznych sformułowań przepisów. Nie ma woli politycznej, żeby ten podatkowy koszmar przeciąć, niestety... nie ma i już!

  Odpowiedz
 • Prawda (2020-10-21 19:55) Zgłoś naruszenie 00

  A nie można jak w normalnych krajach stworzyć jednolite rzetelne przepisy prawne? Te tzw „ interpretacje” w polskim prawie są nieporozumieniem w dzisiejszym świecie , zacofaniem oraz pozostaniem luki dla swoich. Korupcja ma się dobrze. P

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane