statystyki

Umorzenie długu nie oznacza jego zwrotu

autor: Mariusz Szulc, Katarzyna Jędrzejewska19.10.2020, 08:35; Aktualizacja: 19.10.2020, 08:42
Podatnik przegrał przed sądami obu instancji. WSA w Warszawie orzekł, że umorzenie zobowiązania nie oznacza jego zwrotu.

Podatnik przegrał przed sądami obu instancji. WSA w Warszawie orzekł, że umorzenie zobowiązania nie oznacza jego zwrotu.źródło: ShutterStock

Nie można obniżyć dochodu do opodatkowania o kwotę zobowiązania, które zostało umorzone, a nie zwrócone – potwierdził Naczelny Sąd Administracyjny.

Chodziło o podatnika, który złożył wniosek o stwierdzenie nadpłaty w podatku dochodowym za lata 2011–2013. We wniosku wskazał na art. 26 ust. 1 pkt 5 ustawy o PIT, zgodnie z którym od podstawy opodatkowania można odliczyć zwrócone przez podatnika nienależnie pobrane świadczenia, które uprzednio zwiększyły jego opodatkowany dochód.

Podatnik argumentował, że jako prezes zarządu spółki miał prawo do wynagrodzenia podzielonego na dwa składniki: kwotę stałą i kwotę zmienną. Ta druga zależała od spełnienia przez spółkę określonych wskaźników ekonomicznych. Potem okazało się, że podatnik nie miał jednak prawa do zmiennej części pensji i powinien zwrócić ją spółce.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane