Takie stanowisko prezentował już wcześniej, np. 9 maja 2025 r. (sygn. 0115-KDIT1.4011.167.2025.2.AS). Zgadzają się z nim również sądy administracyjne, czego przykładem wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 16 czerwca 2016 r. (sygn. akt II FSK 1459/14).
Mimo to budzi ono kontrowersje i to na tyle duże, że Ministerstwo Finansów zapowiedziało w 2024 r. zmiany w tym zakresie. Poinformowaliśmy o tym w artykule „Będą zmiany w CIT i PIT. Wiemy kto zyska, kto straci” (DGP 160/2024). Do tej pory jednak nie doczekaliśmy się konkretów.
Płaci sprawca
Chodzi o kwoty odszkodowań wypłacanych poszkodowanemu nie przez ubezpieczyciela, a faktycznego sprawcę szkody, gdy jej wartość nie przekroczy pułapu ustalonego w umowie z ubezpieczycielem. Przykładem może być szkoda w sprzęcie domowym wywołana przepięciem prądu, za którą odszkodowanie płaci poszkodowanym firma energetyczna.
Podatnicy uważają, że pieniądze te są wolne od podatku zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT. Przepis ten mówi o kwotach otrzymanych z tytułu ubezpieczeń majątkowych i osobowych.
Powołał się na niego podatnik, którego dotyczy najnowsza interpretacja dyrektora KIS. Jako podstawę zwolnienia wskazał też inny przepis ustawy o PIT - art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT. Wynika z niego, że zwolnione z podatku (z kilkoma wyjątkami) są również odszkodowania lub zadośćuczynienia, których wysokość lub zasady ustalania wynikają z przepisów odrębnych ustaw lub wydanych na ich podstawie przepisów wykonawczych lub aktów administracyjnych wydanych na podstawie tych przepisów.
Podatnik wyjaśnił, że odszkodowanie za szkodę wywołaną przepięciem prądu otrzymał bezpośrednio od firmy energetycznej. Jej ubezpieczyciel bowiem, choć potwierdził zasadność roszczenia i wycenił szkodę na około 1,7 tys. zł, to odmówił wypłaty odszkodowania. Powodem było to, że wartość szkody nie przekraczała limitu franszyzy redukcyjnej, ustalonej na 5 tys. zł.
Odszkodowanie (w wysokości 1,7 tys. zł) wypłaciła podatnikowi firma energetyczna, a po zakończeniu roku podatkowego przesłała mu informację PIT-11, w której wskazała tę kwotę jako przychód z tzw. innych źródeł. Podatnik uważał, że firma popełniła błąd, bo wypłata powinna być zwolniona z PIT.
Jest podatek
Dyrektor KIS wyjaśnił jednak, że firma energetyczna słusznie wystawiła PIT-11. Była do tego zobowiązana w oparciu o art. 42a ust. 1 ustawy o PIT. Przychód ten nie jest bowiem zwolniony z opodatkowania ani na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 3 ani na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT. Podatnik powinien więc wykazać otrzymaną kwotę w zeznaniu składanym za rok, w którym została ona wypłacona – podsumował dyrektor KIS.
Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 3 czerwca 2025 r., sygn. 0115-KDIT2.4011.212.2025.1.ŁS