Kto finansuje pożyczkę, ma też prawo do odsetek

autor: Mariusz Szulc13.02.2020, 06:01; Aktualizacja: 13.02.2020, 08:23
Jeżeli centrum rozliczeniowe jest wierzycielem z tytułu pożyczki, to jest rzeczywistym beneficjentem odsetek

Jeżeli centrum rozliczeniowe jest wierzycielem z tytułu pożyczki, to jest rzeczywistym beneficjentem odsetekźródło: ShutterStock

Spółka, która wypłaca za granicę odsetki na rzecz powiązanej instytucji finansowej, powinna potrącić z tego tytułu podatek u źródła według obniżonej stawki, wynikającej z właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że skoro zagraniczna instytucja udziela pożyczki polskiemu podmiotowi, to trudno ją traktować wyłącznie jako pośrednika, który nie ma prawa do odsetek.

Chodziło o spółkę wydawniczą należącą do międzynarodowej grupy kapitałowej. Spółki wchodzące w skład koncernu świadczą sobie wzajemnie rozmaite usługi, m.in. doradztwa i zarządzania, udzielania licencji do znaków towarowych. Rozliczeniami z tego tytułu zajmowała się specjalnie do tego powołana holenderska spółka (centrum rozliczeniowe).

Polska spółka występowała zarówno jako świadczeniobiorca, jak i świadczeniodawca. W obu przypadkach model rozliczeń był ten sam. Świadczeniodawca wykonywał usługę i wystawiał fakturę. Następnie zgłaszał wierzytelność do rozliczenia w ramach grupowego systemu i z tą chwilą przejmowało ją holenderskie centrum rozliczeniowe. To ono spłacało dług wobec świadczeniodawcy i jednocześnie udzielało na tę samą kwotę pożyczki świadczeniobiorcy. Spółki powiązane były w ten sposób wzajemnie rozliczone.


Pozostało jeszcze 82% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane