Nowy wzór potwierdzenia zapłaty akcyzy od sprowadzonych z zagranicy aut osobowych zacznie obowiązywać od 1 marca 2020 r., a nie jak planowano pierwotnie, z początkiem przyszłego roku – wynika z opublikowanego projektu rozporządzenia.
Zmieniony wzór określa rozporządzenie zmieniające z 3 października 2019 r. (Dz.U. poz. 1954). Pojawiły się w nim dodatkowe informacje dotyczące daty produkcji pojazdu, kwoty uiszczonego podatku i stanu technicznego auta.
Zmiany mają pomóc walczyć z zaniżaniem dla celów akcyzy wartości sprowadzanych z zagranicy aut osobowych. Przedsiębiorcy są im przeciwni, o czym pisaliśmy w artykule „Walka o podatek od samochodów może zaszkodzić przedsiębiorcom” (DGP nr 101/2019).
Według resortu finansów wpisywanie na deklaracji AKC-U/S nieprawidłowego roku produkcji (postarzanie auta) jest jednym ze sposobów na zaniżanie jego wartości. Ta zaś jest podstawą opodatkowania akcyzą. Dzięki nowemu wzorowi zaświadczenia nie będzie to już możliwe. Urzędnik, który będzie rejestrował samochód, porówna dane podane przez podatnika z innymi dokumentami. W przypadku rozbieżności nie zarejestruje pojazdu.
Wpisywanie kwoty zapłaconego podatku ma też chronić interesy kupujących używane samochody osobowe sprowadzone z krajów UE. Będzie można porównać kwotę akcyzy zapłaconej przez różnych sprzedawców.
Resort obawia się jednak, że nie uda się mu dostosować narzędzi informatycznych do obsługi nowego wzoru zaświadczenia. Dlatego postanowił, że zacznie on obowiązywać trzy miesiące później niż pierwotnie zakładano.
Etap legislacyjny
Projekt zmiany rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie wzoru dokumentów potwierdzających zapłatę akcyzy na terytorium kraju od samochodu osobowego nabytego wewnątrzwspólnotowo lub brak obowiązku zapłaty tej akcyzy – w konsultacjach