statystyki

Jaki PIT i VAT przy sprzedaży części do samochodu

autor: Marcin Szymankiewicz02.12.2019, 11:07; Aktualizacja: 02.12.2019, 11:07
Przedsiębiorca prowadzi zakład fryzjerski. Od kilku lat korzysta ze zwolnienia podmiotowego z VAT. Wcześniej miał status podatnika VAT czynnego i w tym okresie nabył części do pojazdów samochodów (PKWiU 45.3), które zamierzał wykorzystać do naprawy posiadanego samochodu – środka trwałego.

Przedsiębiorca prowadzi zakład fryzjerski. Od kilku lat korzysta ze zwolnienia podmiotowego z VAT. Wcześniej miał status podatnika VAT czynnego i w tym okresie nabył części do pojazdów samochodów (PKWiU 45.3), które zamierzał wykorzystać do naprawy posiadanego samochodu – środka trwałego.źródło: ShutterStock

Przedsiębiorca prowadzi zakład fryzjerski. Od kilku lat korzysta ze zwolnienia podmiotowego z VAT. Wcześniej miał status podatnika VAT czynnego i w tym okresie nabył części do pojazdów samochodów (PKWiU 45.3), które zamierzał wykorzystać do naprawy posiadanego samochodu – środka trwałego.

Od nabycia tych części przedsiębiorcy przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, z którego skorzystał. Wydatki poniesione na nabycie części zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w dacie ich poniesienia (kilka lat temu). Obecnie przedsiębiorca zamierza sprzedać posiadane części samochodowe za 2000 zł i już się umówił z nabywcą (osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej), że do transakcji dojdzie 2 grudnia 2019 r. Sprzedaż zostanie zaewidencjonowana na kasie rejestrującej. Jak przedsiębiorca powinien rozliczyć VAT – w szczególności czy może tu zastosować zwolnienie podmiotowe z podatku – oraz PIT. Prowadzący zakład fryzjerski rozlicza PIT na zasadach podatku liniowego, prowadząc podatkową księgę przychodów i rozchodów metodą kasową, natomiast zaliczki na PIT opłaca za okresy miesięczne.

VAT

Opodatkowaniu VAT podlega m.in. odpłatna dostawa towarów na terytorium kraju (zob. art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT). Przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (zob. art. 7 ust. 1 ustawy o VAT). Sprzedaż części do samochodu nabytych uprzednio do majątku firmowego niewątpliwie podlega VAT jako odpłatna dostawa towarów. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że przedsiębiorca korzysta ze zwolnienia podmiotowego z VAT. Stosownie do art. 113 ust. 1 ustawy o VAT zwalnia się bowiem od podatku sprzedaż dokonywaną przez podatników, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 200 tys. zł. Przy czym do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku. Należy jednak zauważyć, że od 1 września 2019 r., stosownie do art. 113 ust. 13 pkt 1 lit. g ustawy o VAT, zwolnień, o których mowa w art. 113 ust. 1 i 9 ustawy o VAT, nie stosuje się do podatników dokonujących dostaw hurtowych i detalicznych części do:

– pojazdów samochodowych (PKWiU 45.3),


Pozostało jeszcze 79% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane